İnsan hakları bağlamında yaşlı hakları
Elderly rights in the context of human rights
  1. Tez No: 933942
  2. Yazar: CEYHUN YİĞİTBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüm Dünyada artan yaşlı nüfus oranıyla birlikte nüfusun demografik dönüşümü yaşlı bireylerin insan hakları konusunu ulusal ve uluslararası düzeyde daha fazla gündeme getirmektedir. İnsan hakları söz konusu olduğunda bu hakların en önemli öznelerinden biri olan yaşlı bireylerin haklarının ne düzeyde nasıl ele alındığı ve korunduğunun irdelenmesi önem taşımaktadır. Ayrıca COVID-19 pandemisi döneminde yaşlı bireylerin kişisel özgürlüklerini sınırlandıran önlemlerin gerekçesi olarak değerlendirilmesi ve suçlanmaları ile görünür hale gelen yaş ayrımcılığı yaşlı bireylerin hakları konusunu daha fazla gündeme getirmiştir. Bu çalışmada da insan hakları bağlamında yaşlı hakları konusunun insan yaşlılar için önemi doğrultusunda uluslararası ve ulusal mevzuatta yaşlı haklarını koruma altına alan düzenlemelerin analiz edilerek değerlendirilmesi temel amaç olmuştur. Bu doğrultuda çalışma sonunda elde edilen bulgular öncelikle uluslararası çoğu belgede yaşlıların diğer dezavantajlı gruplardan ayrılarak ayrı bir haklar grubunda yer almadıkların göstermiştir. Ayrıca yaşlı haklarının insan hakları kapsamında olduğu ve yaşlıların sağlık, bakım ve sosyal yardımlar gibi haklardan eşit şekilde yararlanması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Gerontolojik sosyal hizmetlerin yaşlıların yaşam kalitesini artırma rolü vurgulanarak, yaşlı haklarının daha etkin korunması için uluslararası düzenlemelerin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra son yıllarda daha faza görünür olan yaş ayrımcılığının önlemesi adına daha fazla koruyucu önleyici yasa ve yönetmeliklerle ayrı ulusal ve uluslararası belgenin eksikliği de çalışmanın bulguları arasındadır. Hakların getirdiği uygulamalar bağlamında yaşlı bireylere yönelik sağlık ve sosyal hizmet uygulamalarının yeterince içerici olmadığı ise bir diğer bulgudur. Yaşlı haklarına karşı getirilecek ulusal ve özellikle uluslararası hak temeline dayalı yeni bir paradigma değişikliğinin gerekliliği doğrultusunda ayrı bir uluslararası sözleşmenin yapılması vurgusu ise çalışmanın ana bulgusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing elderly population rate all over the world, the demographic transformation of the population brings the issue of human rights of elderly individuals to the agenda more at national and international levels. When it comes to human rights, it is important to examine how and to what extent the rights of elderly individuals, who are one of the most important subjects of these rights, are addressed and protected. In addition, age discrimination, which has become visible with the justification of measures limiting the personal freedoms of elderly individuals and their accusations during the COVID-19 pandemic period, has brought the issue of rights of elderly individuals to the agenda more. In this study, the main purpose was to analyze and evaluate the regulations protecting the rights of elderly people in international and national legislation in line with the importance of the issue of elderly rights for human elderly people in the context of human rights. In this direction, the findings obtained at the end of the study primarily showed that in most international documents, elderly people are not separated from other disadvantaged groups and are not included in a separate rights group. In addition, it is emphasized that elderly rights are within the scope of human rights and that elderly people should benefit equally from rights such as health, care and social assistance. The role of gerontological social services in increasing the quality of life of elderly people is emphasized, and it is concluded that international regulations should be strengthened for more effective protection of elderly rights. In addition, the lack of more protective and preventive laws and regulations and separate national and international documents to prevent age discrimination, which has become more visible in recent years, is among the findings of the study. Another finding is that health and social service practices for elderly individuals are not sufficiently inclusive in the context of practices brought by rights. The emphasis on the necessity of a new paradigm change based on national and especially international rights to be brought against elderly rights was the main finding of the study.