REMOURBAN yerleşkesinde: 48-72 aylık çocuklara ekoloji farkındalığı uygulamaları
REMOURBAN campus: Ecology awareness practices for 48-72 month old children
  1. Tez No: 933944
  2. Yazar: DUYGU ERKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KINIK TOPALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, 48-72 ay yaş grubundaki çocukların REMOURBAN Akıllı Kentsel Dönüşüm Proje Yerleşkesi'nde okul öncesi eğitim alırken ekoloji farkındalık düzeylerinde uygulama öncesi ve sonrası anlamlı bir değişim olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunan yerleşkede okul öncesi eğitime devam eden 33 çocuk (17 kız, 16 erkek) katılmıştır. Süreçte, ekoloji farkındalığı artırmayı hedefleyen sınıf içi etkinlikler ve alan gezileriyle desteklenen toplam 32 etkinlik uygulanmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel verilerin bir arada incelenmesini sağlayan karma yöntemli keşfedici sıralı desen tercih edilmiştir. Nicel veriler,“Çocuklar için Çevre Ölçeği”aracılığıyla ön test ve son test sonuçlarından elde edilmiştir. Nitel veriler ise çocukların etkinliklerdeki davranış değişimlerini değerlendirmek amacıyla yapılandırılmamış katılımlı gözlem notları ile kaydedilmiştir. Bulgular, çocukların ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan bağımlı örneklem t testi sonuçlarına göre, test istatistik değeri -14.519 olarak bulunmuş ve anlamlılık değeri 0.05'ten küçük çıkmıştır. Araştırma sonucunda, uygulama öncesine karşın ekoloji farkındalıkların uygulama sonrası süreçte belirgin bir artış gösterdiği saptanmıştır. Araştırma, Eskişehir'deki REMOURBAN Akıllı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin imkanları dahilinde hem sınıf içi etkinliklerin hem de çevreyle doğrudan temas sağlayan alan gezilerinin, çevre bilincine yönelik olumlu tutumların geliştirilmesinde önemli bir etkiye sahip olduğu da anlaşılmıştır. Bu bulgular, okul öncesi eğitim süreçlerine sürdürülebilir bir ekosistem yaklaşımının entegre edilmesinin çevre duyarlılığının oluşturulmasında kritik bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined whether there was a significant change in the ecology awareness levels of children aged 48-72 months before and after the implementation while receiving preschool education at the REMOURBAN Smart Urban Transformation Project Campus. Thirty-three children (17 girls, 16 boys) attending preschool education in the campus located in Tepebaşı district of Eskişehir participated in the study. In the process, a total of 32 activities supported by in-class activities and field trips aimed at raising ecological awareness were implemented. In the study, a mixed-method exploratory sequential design that allows both quantitative and qualitative data to be analyzed together was preferred. Quantitative data were obtained from the pre-test and post-test results through the“Environmental Scale for Children”. Qualitative data were recorded through unstructured participant observation notes to evaluate children's behavioral changes during the activities. The findings revealed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the children. According to the results of the dependent sample t test, the test statistic value was found to be -14.519 and the significance value was less than 0.05. As a result of the research, it was determined that ecology awareness increased significantly in the post-implementation period compared to the pre-implementation period. The research also revealed that both in-class activities and field trips that provide direct contact with the environment within the possibilities of the REMOURBAN Smart Urban Transformation Project in Eskişehir have a significant effect on the development of positive attitudes towards environmental awareness. These findings suggest that integrating a sustainable ecosystem approach into preschool education processes can play a critical role in building environmental awareness.