Siyasal iletişim ve değişen seçmen davranışları: Y ve Z kuşağı seçmenlerinde kanat değişimlerinin sinir bilimsel incelenmesi
Political communication and changing voter behaviors: A neuroscientific examination of wing shifts in generation Y and Z voters
  1. Tez No: 933945
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT DALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTUNBAŞ, PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Neurology, Advertising, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Demokratik seçimlerin yaşandığı toplumlarda siyasi partiler alabilecekleri en çok oyu alarak yönetme erkine sahip olmayı ya da yönetime etki etmeyi isterler. Bu nedenle hem partiye aidiyet hisseden bir kitle yaratmak ve konsolide etmek, hem de karasız seçmenlerin oyunu almak amacıyla ikna faaliyetlerinde bulunurlar. Bu ikna süreçlerinin ana bileşeni siyasal iletişim faaliyetleridir. Siyasal mesajlar ise seçmende kanaat oluşumuna ya da değişime etki etki eden başlıca unsurlardır. Siyasal mesajların tasarımı bu nedenle oldukça önem taşır. Doğru tasarlanan siyasal mesajlar seçmende rızanın imalatını gerçekleştirebilme kudretine sahipken yanlış tasarlanan siyasi mesajların ise bir krize neden olması kaçınılmazdır. Parti aidiyeti bulunan seçmenlerin aidiyet hissettikleri parti dışında başka bir partiye oy vermesi sıklıkla beklenen ya da gözlenen bir seçmen davranışı değildir. Bu nedene parti aidiyeti bulunan seçmen kitlesine“kemik oy”da denir. Siyasi partiler, başka partilere aidiyeti bulunan seçmen kitlesinin oy verme davranışının değişmeyeceği öngörüsüne sahiptirler. Buradan hareketle tüm siyasi partiler yüzergezer oy olarak adlandırılan kararsız seçmenin oyunu almaya taliptir. Bu araştırmada özel olarak tasarlanmış siyasal mesajların, toplam seçmen kitlesinin büyük çoğunluğunu oluşturan partizan seçmenlerin karar süreçlerinde değişikliğine neden olup olamayacağı sinir bilimsel yöntemlerle ortaya konulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In societies where democratic elections are held, political parties seek to gain the highest possible number of votes to acquire governing power or to influence governance. Therefore, they aim to both create and consolidate a group of people who feel a sense of affiliation to the party, as well as engage in persuasion activities to gain the votes of undecided voters. The main component of these persuasion processes is political communication activities. Political messages are the primary elements that influence the formation or change of opinions among voters. For this reason, the design of political messages has significant importance. Well-designed political messages have the power to manufacture consent among voters, while poorly designed messages are bound to lead to a crisis. It is not commonly expected or observed for voters who have party affiliation to vote for a party other than the one they feel allegiance to. For this reason, voters with party affiliation are also referred to as“core voters.”Political parties predict that the voting behavior of voters affiliated with other parties will remain unchanged. Based on this assumption, all political parties aim to capture the votes of undecided voters, often referred to as“floating voters.”In this study, the impact of specifically designed political messages on the decision processes of partisan voters, who constitute most of the total electorate, was explored through neuroscientific methods.