Material-to-system analysis of lithium – sulfur and lithium – oxygen batteries
Lityum-sülfür ve lityum-oksijen bataryalarının malzemeden sisteme analizi
  1. Tez No: 882794
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA EROĞLU PALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Lityum-iyon bataryalarından (LIB) daha iyi kapasite gösterecek batarya gelişimi, yüksek enerji talep eden gelecekteki araçlar için oldukça önemlidir. Bu bağlamda, bu çalışmada tasarım parametreleri ve malzeme etkisinin lityum-sülfür (Li-S) ve lityum-oksijen (Li-O2) batarya performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Li-S bataryaları üç metotla incelenmiştir: elektrokimyasal karakterizasyon, sistem-düzeyi performans modellemesi ve son olarak makine öğrenmesi. Li-O2 bataryaları içinse sadece makine öğrenmesi metotları kullanılmıştır. İlk olarak, hücre ve materyal tasarımlarının Li-S batarya performansının üzerine etkileri literatür verileri ile, birliktelik kuralları analizi (ARM) kullanılarak açıklanmıştır. Li-S bataryaları için emprenye malzeme tipi en önemli faktördür ve sistem-düzeyi performans, iyonik sıvı (IL) elektrolitler ile birlikte önemli derecede arttırılmışıtr. Bir sonraki kısımda, Li-S bataryaları için elektrolit geliştirme amacıyla 36260 IL için IL'lerin polisülfit (PS) çözünürlükleri COSMO-RS hesaplamalarıyla belirlenmiştir. 6 iyonik sıvı için elektrokimyasal testler yapılmış olup yüksek performanslı Li-S bataryaları için gereken vizkosite ve çözünürlük limitleri belirlenmiştir. İmidazol katyonları ile borat veya bis_imid grupları en çok umud vaad eden IL çiftidir. Emprenye katot malzemeler de çalışılmıştır. Elektron iletkenliği ve kimyasal adsorpsiyonu dengelenmiş, yarı yarıya kütlece oran gösteren UiO66/Grafen nanoplatelet (GNP) kompozit Li-S hücrelerinin hız performansını arttırmıştır. Vanadyum ve kobalt katkılı ketjen siyahı katotlar, düşük elektrolit-sülfür (E/S) oranı ve yüksek sülfür yoğunluğunda sistem-düzeyi performansı arttırmıştır. ARM, Li-O2 batarya literatüründe de kullanılmış ve LaFe ve Ni oksitlerler birlikte, elektrolit çözücüsünün performansı ciddi bir şekilde etkilediği görülmüştür. Son olarak, 30,000 IL için gaz çözünürlükleri COSMO-RS kullanılarak hesaplanmış ve rassal orman (RF) ile öngörücü modelleler kurulmuştur. Anyon tanımlayıcıların gaz çözünürlükleri üstünde daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developing beyond lithium-ion batteries (LIBs) is critical for fulfilling the high energy demand of future vehicles. In this respect, lithium-sulfur (Li-S) and lithium-oxygen (Li-O2) batteries were studied here to understand the effect of cell design and materials on the battery performance. The studies of Li-S batteries involve three main methods: experimental characterization, system-level performance modeling, and machine learning (ML). Instead, only ML models were developed for Li-O2 batteries. First, association rule mining (ARM) was utilized to understand the cell and materials design effects on Li-S battery performance using the data collected from the literature. For Li-S batteries, the encapsulation material type was the most important feature, and system-level performances were highly improved with ionic liquid (IL) electrolytes. Next, polysulfide (PS) solubility in ILs and IL properties were determined for 36260 ILs using the COnductor-like Screening Model for Realistic Solvents (COSMO-RS) calculations. 6 ILs were experimentally tested to determine the solubility ranges of ILs for high-performance Li-S cells. Afterward, extreme gradient boosting (XGBoost) and ARM were utilized to predict and identify promising ILs and their features. Imidazolium cations with either borates or bis_imide anion group were the most promising IL pairs. Encapsulation cathodes were also studied. UiO66/Graphene nanoplatelet (GNP) composites increased the rate performances of Li-S cells where 50 wt.% UiO66 loading was the optimum for balancing electron transfer and PS chemisorption. Vanadium and Cobalt-doped ketjen black cathodes increased the system-level performances of Li-S batteries. ARM was also used for Li-O2 battery literature data; metallic cathode ingredients LaFe oxides, Ni oxides, and electrolyte solvents significantly impact battery performance. Last, gas solubilities of nearly 30,000 ILs were calculated using COSMO-RS, and random forest (RF) was used to build predictive models. Anion descriptors were more determinative of the gas solubilities.