Atık su arıtma tesislerinde uygulanan yöntemlerin incelenmesi: Kahramanmaraş örneği
Investigation of methods applied in wastewater treatmentplants: The case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 933975
  2. Yazar: AYŞENUR GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ GÜNEŞ DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinde yer alan Membran Bioreaktör Yönteminin kullanıldığı farklı arıtma tesislerindeki arıtma sonucu elde edilen askıda katı madde, kimyasal oksijen ihtiyacı ve biyolojik oksijen ihtiyacı değerlerinin pH, nüfus, yüzölçümü ve debi parametrelerinden nasıl etkilendiği ortaya koyulmuştur. Askıda katı madde, kimyasal oksijen ihtiyacı ve biyolojik oksijen ihtiyacı parametrelerinin arıtılmasında en çok verim Merkez atıksu arıtma tesisinde ortaya çıkmıştır. Arıtma verilerinin en iyi olduğu Merkez atıksu arıtma tesisinde AKM %97,49, KOİ %91,94 ve BOİ %98,57 olarak belirlenmiştir. Arıtım basamaklarından Membran bioreaktör yönteminin atıksu arıtmada en etkili yöntemlerden olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu yöntem yardımıyla hacimsel yük artışının sağlanması, çamur oluşumunun daha az seviyelerde olması, elde edilen arıtılmış suyun çevreye zararlı etkisinin neredeyse hiç olmaması gibi pozitif etkenler bu yöntem yardımıyla arıtılan suların çok kaliteli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was revealed how the suspended solids, chemical oxygen demand and biological oxygen demand values obtained as a result of treatment in different treatment plants in Kahramanmaraş province where Membrane Bioreactor Method is used are affected by pH, population, surface area and flow rate parameters. The highest efficiency in the treatment of suspended solids, chemical oxygen demand and biological oxygen demand parameters was found in the Central wastewater treatment plant. In the Central wastewater treatment plant, the best treatment data were determined as 97.49% for AKM, 91.94% for COD and 98.57% for BOD. It was observed that membrane bioreactor method is one of the most effective methods in wastewater treatment. In addition, positive factors such as the increase in volumetric load with the help of this method, less sludge formation, and almost no harmful effects of the treated water on the environment reveal that the water treated with this method is of very high quality.