Acil tıp uzmanlık öğrencilerinin ekokardiyografi yorumlama yetkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of emergency medicine specialty students competence in echocardiography interpretation
  1. Tez No: 933976
  2. Yazar: İLKAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, acil tıp tıpta uzmanlık öğrencilerinin ekokardiyografi yorumlama yetkinliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiş ve tüm acil tıp tıpta uzmanlık öğrencileri çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar, belirlenmiş ekokardiyografik görüntü kesitlerini görsel tahmin yöntemiyle değerlendirmiş ve istenilen sorulara yanıt vermiştir. Sonuçlar, ejeksiyon fraksiyonu, perikardiyal mayi, atriyoventriküler boyut değerlendirmesi, duvar hareket kusurları ve kapak patolojileri gibi farklı kategorilerde tanı doğruluğunda değişkenlik olduğunu göstermiştir. İstatistiksel analizler, deneyim seviyesi ve önceki ekokardiyografi eğitiminin performansı kısmen etkilediğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışmamız, acil tıp tıpta uzmanlık öğrencilerinin ekokardiyografi yorumlama becerilerini artırmaya yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the competency of emergency medicine specialty students in interpreting echocardiography. The research was conducted at the Emergency Medicine Department of Akdeniz University Hospital, involving all emergency medicine specialty students. Participants evaluated predefined echocardiographic images using the visual estimation method and provided answers to the required questions. The results revealed variability in diagnostic accuracy across different categories, including ejection fraction, pericardial effusion, atrioventricular dimension assessment, wall motion abnormalities, and valve pathologies. Statistical analyses indicated that experience level and prior echocardiography training partially influenced performance. In this context, our study emphasizes the necessity of developing training programs aimed at enhancing echocardiographic interpretation skills among emergency medicine specialty students.