Benzoiltiyoüre bileşikleri ile karışık ligandlı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mixed ligands benzoilthiourea compounds with transition metal compounds
- Tez No: 933974
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, benzoil izotiyosiyanatın sırasıyla dietilamin, furfurilamin ve morfolin ile reaksiyona sokulmasıyla N,N-dietil-N'-benzoiltiyoüre (HL1), N-furfuril-N'-benzoiltiyoüre (HL2) ve N-morfolin-N'-benzoiltiyoüre (HL3) ligandları elde edilmiştir. Daha sonra [CuLx(bpy)]+, [CuLx(phen)]+ genel formüllerine sahip yeni karışık ligandlı bakır kompleksleri, benzoiltiyoüre ligandları (HL1-3), polipiridil ligandları (2,2'-bipiridin ve 1,10-fenantrolin) ve bakır(II) asetat veya perklorat tuzları ile sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin karakterizasyonu; element analizi, NMR, FT-IR, ICP-MS, molar iletkenlik ve manyetik duyarlılık ölçümleri kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, komplekslerin termal bozunmaları termal analiz (TG/DTA) yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, N,N-diethyl-N'-benzoylthiourea (HL1), N-furfuryl-N'-benzoylthiourea (HL2) and N-morpholine-N'-benzoylthiourea (HL3) ligands were obtained by reacting benzoyl isothiocyanate with diethylamine, furfurylamine and morpholine, respectively. Then new mixed-ligand copper complexes with general formulas [CuLx(bpy)]+, [CuLx(phen)]+ were sythesized with benzoylthiourea ligands (HL1-3), polypyridyl ligands (2,2'-bipyridine and 1,10-phenanthroline) and copper(II) acetate or perchlorate salts. The characterization of these compounds was elucidated by elemental analysis, NMR, FT-IR, ICP-MS, molar conductivity and magnetic susceptibility measurements. Furthermore, the thermal degradation of the complexes was investigated by thermal analysis (TG/DTA).