Ordu ili su ürünleri kooperatifleri ve balıkçı gemisi filosunun profili
Profile of fisheries cooperatives and fishing vessels fleet in Ordu
  1. Tez No: 933977
  2. Yazar: SEMİH KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada; Ordu ili balıkçılık filosunun durumu, balıkçı gemilerinin özellikleri, kullanılan av araçları ve avcılığı yapılan balık türleri ile il sınırları içerisinde faaliyet gösteren su ürünleri kooperatiflerinin mevcut durumu ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanmış olan anket formlarından yararlanarak kooperatif yöneticileri ve balıkçılarla yüz yüze görüşmeler yapılmak suretiyle veriler elde edilmiştir. Çalışma sonucunda Ordu'da 12 adet su ürünleri kooperatifinin faaliyet gösterdiği, toplam üye sayısının 563 olduğu ve 4 kooperatifin Doğu Karadeniz Kooperatifler Birliği'ne üye olduğu belirlenmiştir. Barınaklardaki alt yapı-üst yapı eksiklikleri, barınakların kapasite olarak yetersizliği ve kum birikiminden dolayı sığlaşması kooperatiflerin tamamında bildirilen en önemli sorunlar olarak tespit edilmiştir. Çalışmada incelenen 150 balıkçı gemisinin %58.7'sinin 20-29 yaş ve %60'ının 5-7.99 m boy aralığında, %66.67'sinin 0-5 groston büyüklüğünde olduğu belirlenmiştir. Balıkçı teknelerinin kullandığı av araçları içerinde uzatma ağlarının %92.67 ile çoğunluğu oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada; Ordu ili balıkçılık filosunun durumu, balıkçı gemilerinin özellikleri, kullanılan av araçları ve avcılığı yapılan balık türleri ile il sınırları içerisinde faaliyet gösteren su ürünleri kooperatiflerinin mevcut durumu ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanmış olan anket formlarından yararlanarak kooperatif yöneticileri ve balıkçılarla yüz yüze görüşmeler yapılmak suretiyle veriler elde edilmiştir. Çalışma sonucunda Ordu'da 12 adet su ürünleri kooperatifinin faaliyet gösterdiği, toplam üye sayısının 563 olduğu ve 4 kooperatifin Doğu Karadeniz Kooperatifler Birliği'ne üye olduğu belirlenmiştir. Barınaklardaki alt yapı-üst yapı eksiklikleri, barınakların kapasite olarak yetersizliği ve kum birikiminden dolayı sığlaşması kooperatiflerin tamamında bildirilen en önemli sorunlar olarak tespit edilmiştir. Çalışmada incelenen 150 balıkçı gemisinin %58.7'sinin 20-29 yaş ve %60'ının 5-7.99 m boy aralığında, %66.67'sinin 0-5 groston büyüklüğünde olduğu belirlenmiştir. Balıkçı teknelerinin kullandığı av araçları içerinde uzatma ağlarının %92.67 ile çoğunluğu oluşturduğu tespit edilmiştir. In this study, it was aimed to determine the status of the fishing fleet in Ordu province, the characteristics of fishing vessels, the fishing gears used, the fish species caught and the current situation and problems of the fisheries cooperatives operating within the provincial borders. Data were obtained through face-to-face interviews with cooperative managers and fishermen using questionnaire forms prepared in accordance with the purpose of the research. As a result of the study, it was determined that 12 fisheries cooperatives operate in Ordu, the total number of members is 563 and 4 cooperatives are members of the Eastern Black Sea Cooperatives Union. The most important problems reported by all cooperatives were the lack of infrastructure and superstructure in the fishing ports, insufficient capacity of the fishing ports and shallowing due to sand accumulation. It was determined that 58.7% of the 150 fishing vessels examined in the study were 20-29 years old, 60% were in the length range of 5-7.99 m, and 66.67% were in the size range of 0-5 groston. Among the fishing gears used by the fishing boats, gill nets constituted the majority with 92.67%.