Yeni olefin uçlu çubuksu geometrili molekül sentezi ve mesomorfik incelemeleri
The synthesis and mesomorphic investigations of new olefin-terminated rod-shaped molecules
  1. Tez No: 933986
  2. Yazar: ASLI ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DEMET KARACA BALTA, PROF. HALE OCAK GÜMRÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sıvı kristaller ve gösterdikleri faz değişimleri birçok çalışmada büyük bir ilgi odağı olmuştur. Sahip oldukları optik, elektriksel ve mekanik özellikleri sebebiyle modern teknolojide ilginin artmasına ve kullanımlarının yaygınlaşmasına sebep olmuştur.Sıvı kristaller, katı ve sıvı faz arasında özelliklere sahip yeni fazları kapsayan çeşitli geçişlerle birlikte, kristal katı ile isotropik sıvı arasındaki özellikleri göstermektedirler. Sıvı kristallerin sahip oldukları fiziksel özellikleri ve teknolojideki kullanımları sebebiyle birçok yerde uygulama alanları vardır. Günlük hayatta bilgisayarlar, cep telefonları ve televizyon ekranlarında kullanılır. Ek olarak malzeme bilimi ve nanobilim alanlarında uygulama alanı bulunur. İyon taşıyıcı malzemeler, biyosensörler, güneş pilleri ve lazerlerde de kullanılmaktadır.Termotropik ve liyotropik olmak üzere sıvı kristaller iki gruba ayrılır. Termotropik sıvı kristaller, belirli sıcaklık aralığında gözlenir. Sıcaklığın değişmesiyle birçok farklı faz oluşur. Termotropik sıvı kristaller molekül şekillerine göre muz şekilli,çubuksu ve disk şekilli sıvı kristaller olarak üç gruba ayrılır. Çubuksu sıvı kristaller yapılarında aromatik halka, terminal grup, yanal sübstitüentler ve yan zincir bulundururlar. Çubuksu sıvı kristallerde bulunan çekirdek yapılar, bağlayıcı gruplar ve yanal sübstitüentler çubuksu sıvı kristal yapının fiziksel özellikleri ile mesofaz morfolojisini etkilemektedir.Bu çalışmada yapısında polimerleşme reaksiyonlarını başlatabilen I. Tip bir fotobaşlatıcı olan Irgacure-2959 içeren olefin uçlu çubuksu geometrili yeni bir molekül sentezlenmiştir. Yeni bileşiğin yapısı FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleriyle karakterize edilmiş olup, mesomorfik özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve polarize optik mikroskobuyla (POM) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals and the phase changes they exhibit have become a very important focus of attention. Due to their optical, electrical and mechanical properties, they have caused the interest of modern technology to increase and their use to become widespread.Liquid crystals exhibit properties between a crystalline solid and an isotropic liquid, with various transitions involving new phases with properties between the solid and liquid phases. Liquid crystals have many applications due to their physical properties and their use in technology. They are used in computers, mobile phones and television screens in daily life. In addition, they have applications in the fields of materials science and nanoscience. They are also used in ion carrier materials, biosensors, solar cells and lasers.Liquid crystals are divided into two groups: thermotropic and lyotropic. Thermotropic liquid crystals are observed in a certain temperature range. Many different phases are formed with the change of temperature. Thermotropic liquid crystals are divided into three groups according to their molecular shapes as banana-shaped, rod-shaped and disk-shaped liquid crystals. Rod-shaped liquid crystals contain aromatic rings, terminal groups, lateral substituents and side chains in their structures. Core structures, binding groups and lateral substituents found in rodshaped liquid crystals affect the physical properties of the rod-shaped liquid crystal structure and the mesophase morphology.In this study, a new molecule with olefin-ended rod-shaped geometry was synthesized, which contains Irgacure-2959, a Type I photoinitiator that can initiate polymerization reactions. The structure of the new compound was characterized by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods and its mesomorphic properties were elucidated by differential scanning calorimetry (DSC) and polarized optical microscopy (POM).