Şanlıurfa koşullarında kinoa (chenopodium quinoa willd.) bitkisinde farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinin verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different inter-row and intra-row spacing on yield and yield components in quinoa (chenopodium quinoa willd.) plant in Sanliurfa condition
- Tez No: 934003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLGÜN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kinoa tohumları yüksek miktarda karbonhidrat, kaliteli protein, yağ, lif, vitamin ve mineral içeriği ile son derece değerli bir besin maddesidir. Tahıllarla karşılaştırıldığında kinoanın besin değerlerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kinoa bitkisinde verim; bitki sıklığı, çeşit, ekolojik koşullar, ekim zamanı, kullanım amacı, ekim yöntemi, verim ve toprak yapısına göre değişebilmektedir. Bu nedenle, Şanlıurfa koşullarında farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinin, kinoa (Chenopodium quinoa Willd.) bitkisinde verim ve verim unsurları üzerine etkisinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Deneme, 2024 üretim sezonunda bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü kurulmuştur. Bitkisel materyal olarak Titicaca kinoa çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada ana parseller sıra arası mesafeleri alt parseller ise sıra üzeri mesafeleri oluşturmuştur. Sıra arası mesafeler 20, 30, 45, 70 cm ve sıra üzeri mesafeler ise 5, 10, 15, 20 cm olarak düzenlenmiştir. Denemede her bir parsel 4 sıradan meydana gelmiştir. Araştırma sonucunda; ekim sıklıkları bakımından incelenen özelliklerde istatistikî olarak farklılıklar oluştuğu saptanmıştır. En yüksek tane verimi 20 cm sıra arası x 10 cm sıra üzeri mesafeden elde edilirken (226.63 kg/da) en düşük tane verimi ise 70 cm sıra arası x 20 cm sıra üzeri (192.70 kg/da) mesafeden sağlanmıştır. Bitki boyu 141.833-147.417 cm, sap kalınlığı 4.251-6.295 mm, yaş bitki ağırlığı 1646.42-1688.67 kg/da, kuru bitki ağırlığı 558.08-566.67 kg/da, sıra arası hektolitre ağırlığı 69.65-69.71 kg/hl, bin tane ağırlığı 2.362-2.374 g, salkım sayısı 12.5-13.83 adet/bitki, hasat indeksi %34.66-35.33 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Quinoa seeds are highly nutritious, containing significant amounts of carbohydrates, quality protein, fats, fiber, vitamins, and minerals. It is known that quinoa has higher nutritional values compared to grains.The yield of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) varies depending on factors such as plant density, variety, ecological conditions, sowing method, and soil structure.Therefore, this study was carried out to determine the effects of different inter-row and intra-row distances on yield and yield components of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) plant in Şanlıurfa conditions.The trial was set up in the 2024 production season according to the split plot design with 3 replications. Titicaca quinoa variety was used as plant material. In the study, the main plots were the inter-row spacings and the sub plots were the intra row spacings. The inter-row spacings were arranged as 20, 30, 45, 70 cm and the intra-row spacings were arranged as 5, 10, 15, 20 cm. Each plot in the trial consisted of 4 rows.As a result of the research, it was determined that there were statistical differences in the examined characteristics in terms of planting densities.The highest grain yield was obtained from 20 cm inter row x 10 cm intra-row spacing, (226.63 kg/da) while the lowest grain yield (192.70 kg/da) was at 70 cm inter-row x 20 cm intra-row spacing. Plant height ranged between 141.833–147.417 cm, stem diameter 4.251–6.295 mm,, fresh plant weight 1646.42–1688.67 kg/da,dry plant weight 558.08–566.67 kg/da, hectoliter weight 69.65–69.71 kg/hl, thousand-seed weight 2.362–2.374 g, the number of branches 12.5–13.83 per plant, and harvest index 34.66%–35.33%.