Ivo Andric'in Drina Köprüsü ile Faik Baysal'ın Drina'da Son Gün adlı romanlarının toplumsal eleştiri bağlamında karşılaştırılması
Compering in terms of social critic between Drina Bridge written by Ivo Andric and the Last Days in Drina written by Faik Baysal
  1. Tez No: 934002
  2. Yazar: GİZEM UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nobel ödüllü yazar İvo Andriç (1892-1975) Drina Köprüsü adlı eseriyle büyük ün kazanmış, 350 yıllık tarihi bir eser olan köprü etrafında, Osmanlı Devleti'nin çöküşünden, I. Dünya Savaşına kadar yaşanan insanlık dramını, toplumsal olaylara ayna tutarak kaleme almıştır. Faik Baysal (1922-2022) ise Drina'da Son Gün adlı eseriyle II. Dünya Savaşı esnasında Balkanlar coğrafyasında cereyan eden Hitler Almanya'sının istilası, Sırp ve Hırvat çetelerini örgütlenmesi sonucunda Yugoslavya Türklerinin, yaşam mücadelesini ele almıştır. Bu çalışmada, Yugoslav edebiyatına ait olan Drina Köprüsü ile Türk edebiyatına ait olan Drina'da Son Gün adlı eserleri, iki farklı ulusun toplum normları, döneme bakış açıları, belirli temalar baz alınarak Toplumsal edebiyat eleştirisi ışığında incelenmiştir. Çalışmada Toplumsal edebiyat eleştirisi hakkında bilgi verilerek, her iki eserin de birbirlerine benzeyen ve ayrılan yönleriyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nobel Prize-winning writer Ivo Andric (1892-1975) gained great fame with his work Drina Bridge and wrote about the human drama around the bridge, a 350-year-old historical monument, from the collapse of the Ottoman Empire to World War I, holding a mirror to social events. Faik Baysal (1922-2022), on the other hand, with his work The Last Day in Drina, dealt with the struggle for life of the Turks of Yugoslavia as a result of the invasion of Hitler's Germany and the organization of Serbian and Croatian gangs in the Balkans during World War II. In this study, Drina Bridge, which belongs to Yugoslav literature, and Last Day in Drina, which belongs to Turkish literature, are examined in the light of social literary theory and criticism based on the social norms of two different nations, their perspectives on the period, and certain themes. In the study, information about the theory of social literature is given and the similarities and differences of both works are revealed by taking into account the themes determined.