Orta – şiddetli plak psoriasis hastalarında biyolojik ajanların kesilme ve yeniden başlanmasının etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 934018
  2. Yazar: AHMET TAHA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL KUNDAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Biyolojik tedavilerle iyi yanıt alınan psoriasis hastalarında, tedavi kesimi relaps sık gözlendiğinden genellikle önerilmemektedir. Fakat gerçek yaşamda farklı nedenlerden hastalar biyolojik tedavilere ara verilebilmektedir. Çalışmamızda biyolojik tedavilere ara veren/verilen hastalarda relaps süresinin, relaps süresini etkileyen faktörlerin, relaps görülen hastalardaki klinik özelliklerin ve yeniden tedaviye başlanan hastaların tedaviye yanıtlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2005-Mart 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran psoriasis hastalarının verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamıza 18 yaş ve üzerinde, orta-şiddetli plak psoriasis endikasyonuyla biyolojik tedavi alan ve en az PAŞİ 50 yanıtı alındıktan sonra biyolojik tedaviye ara veren 121 hasta dahil edildi. Relaps süreleri için risk faktörlerini belirlemek amacıyla doğrusal regresyon analizinden, relaps sonrası biyolojik tedaviler ile alınan PAŞİ 90 yanıtını etkileyebilecek risk faktörlerini belirlemek için lojistik regresyon analizinden yararlanıldı. Bulgular: Biyolojik tedaviye ara veren/verilen 121 orta-şiddetli plak psoriasis hastasının 48'i (%39,7) kadın, 73'ü (%60,3) erkekti. Ortalama hastalık başlangıç yaşı 28,8'ti. Hastaların ortalama takip süresi 8,1 ± 4,8 yıldı. Takiplerde biyolojik tedaviye ara veren 121 orta-şiddetli plak psoriasis hastasının 112'sinde (%92,6) relaps/rebound gelişti. Hastalarda ortanca relaps/rebound gelişme süresi 18 (4-104) haftaydı. Hastalarda biyolojik tedavilere ara verildikten sonra relapssız olmanın kümülatif ihtimali 6. ayda, 12. ayda, 18. ayda ve 24. ayda sırasıyla %35,6, %19, %11,6 ve %9,1'di.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with psoriasis who respond well to biological therapies, discontinuation of treatment is generally not recommended due to the frequent occurrence of relapse. However, in real life, patients may have to discontinue biological therapies for various reasons. Our study aims to evaluate the relapse duration, factors affecting relapse duration, clinical characteristics of patients experiencing relapses, and treatment responses in patients who discontinued biological treatments. Materials and Methods: The data of patients with psoriasis who presented to the Department of Dermatology and Venereology at Ankara University Faculty of Medicine between January 2005 and March 2023 were retrospectively analyzed. Our study included 121 patients who received biological therapy for moderate-to-severe plaque psoriasis, aged 18 years and older, and discontinued treatment after achieving at least a PASI 50 response. Linear regression analysis was used to identify risk factors affecting relapse duration, and logistic regression analysis was used to determine risk factors affecting PASI 90 response achieved with biological therapies after relapse. Results: Of the 121 patients with moderate-to-severe plaque psoriasis who discontinued biological therapy, 48 (39.7%) were female and 73 (60.3%) were male. The average age of disease onset was 28.8 years. The mean follow-up period for the patients was 8.1 ± 4.8 years. During follow-up, relapse/rebound occurred in 112 out of 121 (92.6%) moderate-to-severe plaque psoriasis patients who discontinued biological therapy. The median relapse/rebound development time in patients was 18 weeks (range 4-104 weeks). The cumulative probability of being relapse-free after discontinuation of biological therapy was 35.6% at 6 months, 19% at 12 months, 11.6% at 18 months, and 9.1% at 24 months.