Civic engagement and political trust of young people in sweden in relation to their immigration backgrounds
İsveç'teki gençlerin sivil katılımları ve siyasal güvenlerinin göçmenlik geçmişleriyle ilişkisi
  1. Tez No: 934017
  2. Yazar: AYSE NAZ ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDERS MELIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Malmö University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Şu anda İsveç'te yaşayan insanların yaklaşık %25'i yabancı kökenlidir. Her dört kişiden birinin göçmen kökenli olduğu düşünüldüğünde,“insanların sivil katılımı ve siyasal güveni göçmenlik geçmişlerine göre nasıl farklılık göstermektedir?”sorusu önem kazanmaktadır. Daha da önemlisi, İsveç'te yaşayan gençler arasında sivil katılım ve siyasal güven göçmenlik geçmişlerine göre nasıl farklılık göstermektedir? Bu tez, Avrupa Sosyal Araştırması verilerini kullanmakta ve İsveç'te yaşayan farklı göçmenlik geçmişlerine sahip gençleri üç grup halinde ele alarak siyasal güven ve sivil katılım davranışlarını analiz etmektedir. Analiz SPSS kullanılarak ve istatistiksel analizler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Ki-Kare ve Kruskal-Willis testlerinin yanı sıra tanımlayıcı istatistikler ve çapraz tablolar kullanılmıştır. Sonuçlar, göçmenlik geçmişine bağlı olarak sivil katılım için istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu, ancak aynı şeyin siyasal güven için söylenemeyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, nearly 25% of people living in Sweden have foreign background. With one in every four people having immigration background, the question“how does civic engagement and political trust of people differ depending on their immigration backgrounds?”becomes important. More to the point, how does civic participation and political trust differ amongst young people living in Sweden in relation to their immigration backgrounds? In order to answer these questions, this thesis uses data from the European Social Survey and looks into the political trust and civic engagement behaviors of young people living in Sweden who have different immigration backgrounds by forming three groups; native- Swedes, second-generation immigrant-origin individuals and first-generation immigrants. The analysis is done by using SPSS and performing statistical analysis. Chi-Square and Kruskal-Willis tests were used, as well as descriptive statistics and cross tables. The results show that there is a statistically significant difference for civic participation due to immigration background, but the same cannot be said for political trust.