2022 Rusya-Ukrayna Savaşının finansal etkileri: Türkiye örneği
Financial effects of the 2022 Russia-Ukraine War: The example of Türkiye
  1. Tez No: 934019
  2. Yazar: SÜLEYMAN DİYAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR BUYRUK AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Savaşların ekonomik ve finansal birçok etkisi vardır. Tarihte yaşanmış olan savaş örnekleri incelendiğinde bu etkileri görebilmek mümkündür. Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaşında ekonomik ve finansal etkisi olmuştur. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş, Ukrayna'nın askerden ve Nazizm'den arındırılması amacı ile 24 Şubat 2022 tarihinde başlamıştır. Rusya'ya karşı ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanmıştır. COVID-19 salgını ile başlayan olumsuz ekonomik ve finansal etkiler, iki ülke arasında yaşanan savaş sonrasında tüm dünya ülkelerinin ekonomiler üzerinde bir hiperenflasyon tehdidinin oluşmasına neden olmuştur. Savaşın tahmin edilenden daha uzun sürmesi, Rusya'nın fosil yakıt üreticileri arasında dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi olması, özellikle AB'nin doğalgaz tedarikinde Rusya'ya bağımlılığı nedeni ile AB ve diğer tüm ülkelerin aleyhine sonuçlara neden olmuştur. Rusya ve Ukrayna dünyanın en çok tahıl üretimi ve ihracı yapan ülkeler arasındadır. Bu nedenle savaş sadece enerji fiyatlarını arttırmamış aynı zamanda tahıl tedarikine engel olmuştur. Artan tahıl fiyatları enflasyon üzerinde etkilerini arttırmıştır. Tarih boyunca yaşanmış savaşların etkisinin olduğu gibi Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşında ekonomik ve finansal etkileri olmuştur. Bu çalışmada da savaşların dünya ülkelerine ekonomik ve finansal etkilerinin neler olduğu, 2022 yılında Rusya-Ukrayna arasında başlamış olan savaşın etkilerine ilişkin bilgilerin sunularak, etkilerin daha olumlu yönde olabilmesi adına öneriler sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma da dünyayı etkileyen savaşların tarihsel gelişimine yer verilmiş, Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ekonomisine etkileri araştırılmıştır. BİST100 endeksinde yer alan şirketlerin son on yıla ait PD/DD, FK ve hisse başına kar oranları karşılaştırılmalı analiz yöntemi ile analiz edilmiş, literatüre ve yatırımcılara katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wars have many economic and financial effects. When the wars in history are examined, it is possible to see these effects. The war between Russia and Ukraine has impacted in an economic and financial. It has started on February 24, 2022 with the aim of demilitarizing Ukraine from Nazism. Economic and political sanctions have imposed on Russia. In addition to the negative economic and financial effects that started with the COVID-19 epidemic, after the war between the two countries, a hyperinflation threat has created on the economies of all countries of the world. The war has took longer than expected. Since Russia is the world's third largest oil producer among fossil fuel producers, it has had negative consequences for the EU and all other countries. Russia and Ukraine are among the world's largest grain producers and exporters. For this reason, the war not only increased energy prices but also has prevented the grain supply. Rising grain prices have increased their effects on inflation. The war between Russia and Ukraine has had economic and financial effects as well as the effects of wars throughout history. In this study it is aimed to present suggestions for the economic and financial effects of wars on the countries of the world and for the positive effects of the war between Russia and Ukraine in 2022. For this purpose the historical development of the wars affecting the world has included in the study and the effects of the Russia-Ukraine war have investigated on the Türkiye economy. The P/B Ratio, P/E and earnings per share ratios of the companies included in the BIST100 index for the last ten years were analyzed with the comparative analysis method, aiming to contribute to the literature and investors.