Akromegali ve hedonik açlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between acromegaly and hedonic hunger
  1. Tez No: 934022
  2. Yazar: TUBA ATEŞ KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU PINAR ŞARER YÜREKLİ, YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ÜNAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Büyüme hormonu fazlalığı ile karakterize Akromegali hastalığında hedonik açlığın varlığı ile yeme davranışlarına etkisinin non-fonksiyonel hipofiz adenom ve hipofiz hastalığı olmayan bireylerle kıyaslanarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları hipofiz polikliniğinde takip edilen 55 Akromegali hastası, 39 non-fonksiyonel hipofiz adenomu hastası ve 34 hipofiz hastalığı olmayan gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıkları, açlık plazma glukozu ve HbA1c değerleri edinilmiş, BKİ kişinin kilogram cinsinden ağırlığının metre kare cinsinden boyuna bölünmesiyle hesaplanmıştır. Hedonik açlık besin gücü ölçeği (BGÖ) kullanılarak, yeme davranışları Hollanda yeme davranışı anketi ve üç faktörlü yeme ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme ile uygulanmıştır. Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği de eşlik edebilecek psikiyatrik durumları belirlemek için yüz yüze görüşme ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the presence of hedonic hunger and its impact on eating behaviors in patients with Acromegaly, characterized by an excess of growth hormone, by comparing them with individuals with non-functional pituitary adenoma and those without pituitary disease. Materials and Methods: The study included 55 patients with Acromegaly, 39 patients with non-functional pituitary adenoma, and 34 healthy volunteers without pituitary disease, who were followed up at the Pituitary Clinic of the Endocrinology and Metabolism Department of Ege University Medical School Hospital. Sociodemographic characteristics, chronic diseases, fasting plasma glucose, and HbA1c levels of the participants were obtained, and BMI was calculated by dividing the individual's weight in kilograms by the square of their height in meters. Hedonic hunger was assessed using the Power of Food Scale (PFS), while eating behaviors were evaluated using the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) and the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ) through face-to-face interviews. The Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was also administered via face-to-face interviews to identify potential psychiatric conditions.