Faaliyet raporlarında yönetici duygularının firma performansına etkisi
The effect of managers' emotions on firm performance in annual reports
  1. Tez No: 934034
  2. Yazar: ASLI KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Finansal duygu analizi, yatırım kararları ve firma performansı açısından giderek önem kazanmaktadır. Ancak, literatür incelendiğinde Türkçe metinler üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olduğu görülmüştür. Bu çalışma, Borsa İstanbul'da işlem gören ve sürdürülebilirlik endeksinde yer alan firmaların faaliyet raporlarında yönetim kurulu veya başkanın mesajlarındaki duygu durumunun firma performans ölçütleri (ROA - Return On Assets, ROE - Return On Equity) ve sürdürülebilirlik performansı (ESG - Environmental Social Governance) üzerindeki etkisini incelenmiştir. Duygu analizi için BERTurk modeline ince ayar yapılmıştır. Finansal performans ile duygu skoru arasındaki ilişkiyi incelemek için regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, yöneticilerin duygu temelli iletişiminin ROE (𝛽 = 0,223, p < 0,01) ve ESG performansı (𝛽 = 10,77, p < 0,05) üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu, ancak ROA (𝛽 = 0,0193, p > 0,1) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermektedir. ESG performansının bileşenleri özel olarak incelendiğinde, yönetişim performansının yönetici duygu skorundan en fazla etkilenen alan olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca moderatör analizleri ile firmanın kaldıraç oranının yönetici duygu skoru ile ROA arasındaki ilişki üzerinde moderatör etkisi olduğu bulunmuştur. Pandemi döneminde, borç oranı yüksek firmalarda yöneticilerin duygu temelli iletişiminin firma performansını artırıcı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, duygu analizi ve finansal performans arasındaki ilişkiye dair önemli bulgular sunarak hem akademik literatüre hem de finansal karar alıcılarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial sentiment analysis is becoming increasingly important in investment decisions firm performance evaluation. However, studies on financial sentiment analysis in Turkish texts remain limited. This study aims to fill this gap by examining the impact of sentiment in the messages of the board chair in the annual reports of firms listed in the Borsa Istanbul Sustainability Index on firm performance metrics (ROA, ROE) sustainability performance (ESG). For sentiment analysis, the BERTurk model was utilized and fine-tuned. Regression analysis was conducted to examine the relationship between financial performance sentiment scores. The results indicate that executive sentiment has a positive significant effect on ROE (𝛽 = 0.223, p < 0,01) ESG performance (𝛽 = 10.77, p < 0,05), while its effect on ROA (𝛽 = 0,0193, p > 0,1) is not statistically significant. Additionally, moderator analyses were conducted. Firm leverage was found to have a moderating effect on the relationship between manager sentiment ROA. The impact of the Covid-19 pandemic on this relationship was also examined across three different time periods (entire period, pre-Covid, Covid period). The results suggest that during the pandemic period, sentiment-driven executive communication had a performance-enhancing effect, particularly in firms with high debt ratios. This study provides significant insights into the relationship between sentiment analysis and financial performance, contributing to both the academic literature and financial decision-makers.