Ali el-Fahri'nin 'Telhisü'l-Beyan'ında İslam mezhepleri ve mürcie
The Islamic sects and the murji'ah in Ali al-Fahri's work 'Talkhis al-Bayan'
- Tez No: 934033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TARİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mezhepler tarihi ile ilgili yapılan araştırmalar, incelemeler ve analizler, insan yaşamında önemli ölçüde değer arz eden bir durumdur. İslâm Mezhepleri Tarihi ile ilgili araştırmalar, insanların itikâdî ve amelî yönlerini belirleyerek hayata dair derin anlamlar kazandırmaktadır. Öyle ki insanlar gerek itikadi gerek ameli mezhepler vasıtasıyla var oluşlarına farklı bir anlam yüklemekte ve bu mezheplerin kendilerine kattığı ideoloji üzere hayatlarını idame ettirmektedirler. Bu anlamda mezheplerin tarihi, içerikleri, hayata baktıkları pencere, inananlar için önemli bir değer atfetmektedir. İslâm dininde olduğu gibi Yahudilik, Hristiyanlık gibi dinlerde de mezhepsel ayrılıklar vuku bulmuştur. Mezheplerin, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi diğer dinlerdeki varyasyonlarıyla birlikte incelenmesi, bu konuda eserlerin artmasına yol açmış ve milelnihal türü eserlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu alanda kaleme alınan eserlerin sayısı oldukça fazladır. İlk dönem İslâm mezhepleri eserlerine bakıldığı zaman bunların sübjektif eserler olduğu görülmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda objektif eserler verilebilmiştir. İlk dönem eserlerinde, mensubu bulunan mezhebin yanlılığı yapılmak suretiyle bahislerde bulunulmuş ve karşıtı olunan mezhebe/mezheplere karşı ağır ithamlarda bulunulmuştur. Ali el-Fahri'nin ele aldığımız Telhisü'l-Beyan fi zikr-i fırak-i ehl-i'l-edyân adlı eseri de sübjektif metotla yazılmış eserler kategorisine girmektedir. Çalışmamızda bu eserde ele alınan mezhepleri tanıtacak, nasıl ele alındığının analizini yapacak ve bu eserin alanımıza yapacağı katkıları sunmaya gayret göstereceğiz. Çalışma, açıklayıcı bir yaklaşımla yazarın görüşlerini olduğu gibi yansıtmaya odaklanmıştır. Sonuç bölümünde ise mezheplerin tarihsel ve toplumsal bağlamda taşıdığı önemi ve özelde ise ele aldığımız eserin akademik literatürde sahip olduğu önemi değerlendiren kapsamlı bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research, analysis and analysis regarding the history of sects are of great value in human life. Research on the History of Islamic Sects provides deep meaning to life by determining people's faith and practice. So much so that people attach a different meaning to their existence through sects, both religious and practical, and they continue their lives according to the ideology that these sects add to them. In this sense, the history of the sects, their content, and the window from which they look at life have a significant value for believers. As in Islam, sectarian differences have occurred in religions such as Judaism and Christianity. Examining sects together with their variations in other religions such as Judaism and Christianity has led to an increase in works on this subject and paved the way for works such as milel-nihal. The number of works in this field is quite high. When we look at the works of the early Islamic sects, we see that these are subjective works. However, objective works were produced later on. In his early works, claims were made about the bias of the sect he was a member of, and heavy accusations were made against the sect(s) he was against. Ali el-Fahri's work titled Talkhis al-Bayan Dhikr Firaq Ahl al-Adyan, which we have discussed, also falls into the category of subjective works. In our study, we will introduce the sects discussed in this work, analyze how they are discussed, and try to present the contributions of this work to our field. The study focuses on reflecting the author's views as they are, with an explanatory approach. In the conclusion section, a comprehensive review was made to evaluate the importance of sects in the historical and social context and, in particular, the importance of the work we discussed in the academic literature.