Perceptions, attitudes and behaviours toward digital surveillance in the uk in terms of privacy and consent
İngı̇ltere'de mahremı̇yet ve rıza açısından dı̇jı̇tal gözetı̇me yönelı̇k algı, tutum ve davranışlar
  1. Tez No: 934043
  2. Yazar: VEYSEL BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. JOANNA REDDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cardiff University Wales
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gözetim ve veri toplama uygulamaları, yeni teknolojik gelişmelerin ortaya çıkmasından bu yana değişmiştir. Geçmişle karşılaştırıldığında, dijital çağda hem teknoloji şirketleri hem de ulus devletler için bireyleri izlemek için birçok yeni araç bulunmaktadır. İletişim teknolojilerindeki ilerleme boyunca bireyler de gözetime yönelik tutumlar geliştirmiştir. Dijital cihazların ve hizmetlerin altyapısı, kullanıcıların mahremiyeti ve rızası açısından bir sorun haline gelmiştir. Bununla ilgili olarak, bu çalışma Birleşik Krallık'ta dijital gözetime yönelik kamu algılarını, tutumlarını ve davranışlarını rıza ve mahremiyet açısından araştırmıştır. Halkın tutumlarını daha iyi anlayabilmek amacıyla veri toplamak için iki yöntem uygulanmıştır. Toplamda 110 anket ve 10 mülakat gerçekleştirilmiştir. Her ne kadar gözetim literatürü insanların verileştirmenin farkında olmadığını öne sürse de, bu araştırmanın sonuçları insanların gözetimin ve veri toplamanın farkında olduğunu göstermektedir. Artan farkındalığın bir sonucu olarak, çoğunluğun tutum ve davranışlarında değişiklikler olmuş ve dijital hizmetleri kullanırken daha dikkatli hale gelmişlerdir. Bir diğer önemli bulgu ise insanların farklı aktörlere karşı farklı tutumlara sahip olmasıdır, örneğin devlet gözetiminin ticari gözetimden daha kabul edilebilir olduğu düşünülmektedir. Gözetim konusundaki farkındalığın en önemli sonucu, dijital cihazların olabildiğince verimli kullanılmamasıdır. Gizlilik kaygısı nedeniyle insanlar bazı hizmetleri kullanmayı bırakmakta ya da kısmen kullanmaktadır; örneğin konum değiştirme ya da bir web sitesini kullanmayı bırakma gibi. Buna ek olarak, insanlar daha az bilgi paylaşmakta, bu da çevrimiçi sivil ve siyasi katılımı azaltabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Surveillance and data collection practices have been changed since new technological developments emerged. Compared to past, in digital era there are many new tools to monitor individuals both for tech firms and nation-states. Throughout the progress in communication technologies, individuals also have developed attitudes toward surveillance. Infrastructure of digital devices and services have become an issue in terms of users' privacy and consent. Regarding that, this study has investigated the public perceptions, attitudes and behaviours toward digital surveillance in the UK in terms of consent and privacy. In order to have wider understanding of public attitudes, two methods have been applied to collect data. In total 110 surveys and 10 interviews have been carried out. Although, the surveillance literature suggests that people are not aware of datafication, the results of this research indicates that people are aware of surveillance and data collection. As a result of increasing awareness, the majority have had attitudinal and behavioural changes and have become more cautious when they are using digital services. Another important finding is that people have different attitudes towards different actors, for instance state surveillance is considered more acceptable than commercial surveillance. The most significant implication of awareness about surveillance is that digital devices are not used as efficiently as they could be. Due to privacy concern people stop using some services or they use them partly such as turning of location or stop using a website. In addition people share less information, which might decrease civil and political participation online.