Üniversite öğrencilerinde beden algısı ile yeme bozuklukları ilişkisinde öz anlayışın aracı rolü
The role of self-compassion in the relationship between body perception and eating disorders in university students
- Tez No: 934042
- Danışmanlar: DR. BİNGÜL SUBAŞI HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde beden algısı ile yeme bozuklukları ilişkisinde öz anlayışın aracı rolünün incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim alan ve uygun örnekleme ile seçilen 18 yaş ve üzeri 392 gönüllü üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Beden Algısı Ölçeği, Yeme Tutum Testi (YTT 26) ve Öz Anlayış Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların beden algısı, yeme bozuklukları ve öz anlayış düzeylerinin sosyodemografik özelliklere göre farklılaştığı görülmüştür. Çalışmanın başka bir bulgusunda beden algısı ile yeme tutumu arasında negatif yönlü, öz anlayış ile yeme tutumu arasında negatif yönlü ve beden algısı ile öz anlayış arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Çalışmanın dikkat çeken bir diğer bulgusunda ise, beden algısı ve öz anlayışın yeme tutumlarını negatif yönlü, beden algısının ise öz anlayışı pozitif yönlü yordadığı saptanmıştır. Bir başka ifadeyle beden algısı ile yeme bozuklukları ilişkisinde öz anlayışın kısmi aracı rolü olduğu görülmüştür. Çalışma bulguları doğrultusunda yeme bozukluklarına ilişkin gerçekleştirilen psikoterapi seanslarında, bireylerdeki beden memnuniyeti ve öz anlayışın desteklenmesinin tedavi süreçlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between body perception and eating disorders in university students. The relational research method was used in the research. The sample of the research consists of 392 volunteer university students aged 18 and older who received education at universities in Turkey and KKTC and were selected by appropriate sampling. Personal Information Form, Body Perception Scale, Eating Attitude Test (YTT 26) and Self-Compassion Scale were used as data collection tools in the research. As a result of the research, it was found that the participants' body perception, eating disorders and self-compassion levels differed according to sociodemographic characteristics. In another finding of the study, it was observed that there were significant negative relationships between body perception and eating attitude, negative relationships between self-compassion and eating attitude, and positive relationships between body perception and self-compassion. Another striking finding in the study is that body perception and self-compassion predict eating attitudes in a negative way, and body perception predicts self-compassion in a positive way. In other words, it has been seen that self-compassion has a partial intermediary role in the relationship between body perception and eating disorders. In line with the study findings, it is thought that supporting body satisfaction and self-compassion in individuals in psychotherapy sessions for eating disorders will contribute to the treatment processes.