Konjuge polimer esaslı yeni bir glikoz biyosensörünün hazırlanması
Preparation of a new conjugated polymer based glucose biosensor
  1. Tez No: 934045
  2. Yazar: DOĞAN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında 2,6-Dibromo-1,4,5,8-Naftalendiimit bileşiğinin, 2-tiyofen boronik asit bileşiği ile kimyasal reaksiyonu sonucu sentezlenen yeni türdeki özgün monomerin (NDI-H-T) önce garafit uç üzerine elektrokimyasal polimerleştirme yöntemi ile polimerleştirilerek GPE/p(NDI-H-T) elde edildikten sonra nano altın partiküller (AuNP'ler) ile kaplanmış ve en son olarak glikoz oksidaz (GOx) enzimi içerisinde bekletilip immobilize edilerek GPE/p(NDI-H-T)/AuNPs/GOx biyosensörü elde edilmiştir. Hazırlanan biyosensör glikozun tayininde kullanılmıştır. Glikoz tayini için kullanılan yöntem referans elektrot (Ag), karşıt elektrot (Pt), çalışma elektrodundan (GPE/p(NDI-H-T)/AuNPs/GOx) oluşan üçlü elektrot sistemi içeren döngüsel voltametridir. Uygulanan bu yöntem ile potansiyele karşı ölçülen akımın grafiğe geçirilmesi ile elde edilen akım-potansiyel eğrisine karşılık gelen değerler incelenmiş ve elde edilen sonuçlar grafiğe geçirilmiştir. En iyi sonucu elde etmek için tasarladığımız biyosensörle bir dizi değişkenlerin uygulandığı optimize etme denemeleri gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan GPE/p(NDI-H-T)/AuNPs/GOx enzimatik biyosensörün en ideal çalıştığı derişim aralığı belirlenmiş ve gerçek örnekler üzerinden glikoz değerlerini başarılı bir şekilde tayin ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a novel type of unique monomer (NDI-H-T) was synthesized through the chemical reaction of 2,6-Dibromo-1,4,5,8-Naphthalene Diimide with 2-thiophene boronic acid. This monomer was first electropolymerized onto a graphite electrode (GPE) using the electrochemical polymerization method, resulting in GPE/p(NDI-H-T). Subsequently, the surface was coated with gold nanoparticles (AuNPs), and finally, the electrode was immobilized by incubation in glucose oxidase (GOx) enzyme solution, forming the GPE/p(NDI-H-T)/AuNPs/GOx biosensor. The prepared biosensor was used for glucose detection. The glucose determination method was performed using a three-electrode system, consisting of a reference electrode (Ag), a counter electrode (Pt), and a working electrode (GPE/p(NDI-H-T)/AuNPs/GOx), employing the cyclic voltammetry (CV) technique. By plotting the current measured against the applied potential, the obtained current-potential curve was analyzed, and the results were graphically represented. To achieve the best performance, optimization experiments were conducted by applying various parameters to the designed biosensor. The optimal concentration range for the GPE/p(NDI-H-T)/AuNPs/GOx enzymatic biosensor was determined, and it was demonstrated that the biosensor successfully measured glucose levels in real samples.