Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik, bilişsel esneklik ve beden memnuniyeti düzeylerinin ortoreksiya nervoza ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perfectionism levels, cognitive flexibility and body satisfaction and orthorexia nervosa in university students
- Tez No: 934046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANOLYA ÇALIŞIR ÖZKISA, DOÇ. DR. FÜSUN GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yürütülen bu çalışmada üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik, bilişsel esneklik ve beden memnuniyeti düzeylerinin ortoreksiya nervoza ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 229 kadın ve 69 erkek olmak üzere toplam 298 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Demografik Bilgi Formu”,“ORTO-11 Ölçeği”,“Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”, ''Beden Memnuniyeti Ölçeği'' ve“Bilişsel Esneklik Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Bağımsız Örnekler t test Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda mükemmeliyetçiliğe ilişkin sadece düzen alt boyutunda kadın öğrencilerin düzen algısının erkek öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmektedir (p0.05). Katılımcıların beden memnuniyetlerinin beden kütle indeksi değişkenine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of university students' perfectionism, cognitive flexibility and body satisfaction levels on orthorexia nervosa. A total of 298 university students, 229 women and 69 men, participated in the study. In the data collection process of the research, 'Demographic Information Form', 'Ortho-11 Scale', 'Frost Multidimensional Perfectionism Scale', 'Body Satisfaction Scale' and 'Cognitive Flexibility Inventory' were used. In the analysis process of the data obtained, Independent Samples t-test Analysis, One Way ANOVA analysis, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was seen that female students' perception of order was significantly higher than male students in only the order sub- dimension of perfectionism (p0.05). It was determined that the body satisfaction of the participants differed according to the body mass index variable (p0.05).