Cebirsel hiperyapılar üzerinde kaba yaklaşım operatörleri
Rough approximation operators on algebraic hyperstructures
- Tez No: 934057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kaba küme teorisi belirsizliği modelleyen önemli bir matematiksel araçtır. Bu teori başta matematik olmak üzere mühendislik, tıp ve bilgisayar bilimleri gibi birçok alanda geniş çalışma potansiyeline ulaşmıştır. Diğer yandan klasik cebirsel yapıların genelleştirilmesi olan cebirsel hiperyapılar ile kaba küme teorisi birleştirilerek yeni yapılar tanıtılmıştır. Bu çalışmada hipergruplar, poligruplar, hiperhalkalar kaba kümeler, kaba gruplar ve kaba hiperhalkaların tanım ve bazı özellikleri verilmiştir. Ayrıca cebirsel hiperyapılar üzerinde kaba yaklaşım operatörleri çalışılarak kaba hipergruplar, kaba poligrupların ve kaba hiperhalkalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rough set theory is an important mathematical tool for modeling uncertainty. This theory has reached a wide potential for study in many fields, especially mathematics, engineering, medicine and computer science. On the wide potential for other hand, new structures have been introduced by combining algebraic hyperstructures, which compose generalizations of classical algebraic structures along with rough set theory. In this study, definitions and some properties of hypergroups, polygroups, hyperrings, rough sets and rough groups are given. Then the relationships between rough hypergroups, rough polygroups and rough hyperrings on algebraic hyperstructures are examined.