İnflamatuar markerların akut kolesistit tanısı alan hastalarda acil cerrahi gereksinimini öngörmedeki rolü
The role of inflammatory markers in predicting the necessity for emergency surgery in patients diagnosed with acute cholecystitis
- Tez No: 934089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇALIŞIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Akut kolesistit dünyada ve ülkemizde sık rastlanılan ve acil girişim gerektirebilen hastalıklardan biridir. Akut kolesistitli hastalarda erken dönemde cerrahi girişim altın standart tedavi şekli iken, geç dönemde başvuran ya da ağır komorbiditelerin eşlik ettiği hastalarda medikal tedavi de bir seçenektir. Bu çalışmada medikal tedavi başlanan akut kolesistitli hastaların takibinde acil cerrahi gereksinimini öngörebilmek için inflamatuar belirteçlerin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlanmıştır. Eylül 2013 – Eylül 2023 tarihleri arasında akut kolesistit nedeniyle acil servisten yatırılan hastaların verileri incelenmiştir. Akut inflamasyonun baskılanması için erken dönem medikal soğutma tedavisine başlanmış hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastalara ait demografik veriler ve laboratuvar parametreleri ve inflamatuar indeksler kaydedilmiştir. Medikal tedaviyle taburcu edilen ve medikal tedaviye rağmen inflamasyonun gerilemediği ve hasta kliniğinin düzelmemesi sonucu ameliyata alınan hastalar tespit edilmiştir. Ameliyat grubu 98 hasta ve kontrol grubu 304 hasta olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute cholecystitis is one of the diseases that frequently encountered both globally and domestically and may require urgent intervention. Although early surgical intervention is the gold standard treatment for patients with acute cholecystitis, medical management may also be considered for patients who present at later stages or have significant comorbidities. This study aims to investigate the role of inflammatory markers in predicting the necessity for emergency surgery in patients with acute cholecystitis who initially received medical treatment. Materials and Methods: The study was designed as a retrospective analysis. Data from patients admitted to the emergency department for acute cholecystitis between September 2013 and September 2023 were reviewed. Patients who initiated with early medical therapy to suppress acute inflammation were included in the study. Demographic data, laboratory parameters, and inflammatory indices were recorded. Patients who were discharged after receiving medical treatment and those who required surgery due to persistent inflammation and lack of clinical improvement were identified. The surgical group comprised 98 patients, while the control group consisted of 304. Statistical comparisons were made, and a p-value of