Kripto varlıklar kullanılarak işlenen suçların soruşturulması
Investigating crimes committed using crypto assets
  1. Tez No: 934090
  2. Yazar: RÜMEYSA GENÇCELEP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇOĞALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Blokzincir teknolojisi ile üretilen kripto paraların maddi değere sahip olmaları ve 'kullanıcısını kimliksizleştirme' özellikleri nedeniyle birçok suçun işlenmesini kolaylaştırmaktadır. Çalışmamızda kripto paraların ekonomik ve hukuki anlamda para olup olmadıkları tartışıldıktan sonra arz sistemlerine göre şeffaf kripto para birimleri ve şeffaf olmayan kripto para birimleri olarak sınıflandırmaları yapılmıştır. Ardından bu ayrıma göre kripto paraların Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen dolandırıcılık suçunun işlenmesinde kullanım yöntemleri ve 26.06.2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kanununda yapılan değişiklik ile düzenlenen Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcı Zimmeti suçuna değinilerek dolandırıcılık suçundan farkı da değerlendirilmiştir. Son olarak Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında suçun delillendirilmesi soruşturma yöntemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies produced with blockchain technology make it easier to commit many crimes due to their financial value and their ability to 'anonymise the user'. In our study, after discussing whether cryptocurrencies are money in economic and legal terms, they were classified as transparent cryptocurrencies and non-transparent cryptocurrencies according to their supply systems. Then, according to this distinction, the methods of using cryptocurrencies in committing the crime of fraud regulated in the Turkish Penal Code are explained and the amendment made to the Capital Markets Law on 26.06.2024, the crime of 'Crypto Asset Service Provider Embezzlement' was also mentioned and its difference from the crime of fraud was evaluated. Finally, investigation methods to prove the crime within the scope of the Code of Criminal Procedure are explained.