Üç boyutlu işaretlerin marka olarak korunabilmesi
Protection of three-dimensional signs as trademarks
- Tez No: 934091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH POLATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Üç boyutlu markalar, geleneksel marka türlerinden farklı olarak, ürünlerin şekli, ambalajları ya da fiziksel formuyla ayırt edici bir özellik kazanan ve marka olarak tescil edilebilen işaretleri kapsamaktadır. Özellikle teknoloji ve ticaret alanındaki yeniliklerle birlikte, üç boyutlu markaların önemi giderek artmış ve bu markalar ulusal ve uluslararası hukuk düzenlemelerinde tartışılır hale gelmiştir. SMK, üç boyutlu markaların tescil ve korunmasına ilişkin hukuki çerçeveyi oluşturarak, hem işletmelere hem de tüketicilere yönelik önemli koruma mekanizmaları sağlamaktadır. Tezde, öncelikle marka kavramının teorik temelleri ve tanımları, Türk ve uluslararası hukuk bağlamında ele alınmıştır. Markaların ayırt edicilik, kaynak gösterme, garanti ve reklam gibi temel işlevleri detaylı şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, markaların mal ve hizmet markası, ferdi ve ortak marka gibi türleri incelenmiş, geleneksel olmayan marka türlerine (üç boyutlu şekiller, renkler, sesler vb.) dair değerlendirmeler yapılmıştır. Marka tescil süreçleri, SMK ve uluslararası düzenlemeler ışığında analiz edilmiştir. Özellikle markaların ayırt edicilik kriterine odaklanılarak, tescil edilme koşulları, ret nedenleri ve koruma mekanizmaları ele alınmıştır. Geleneksel markaların yanı sıra, günümüzde giderek önem kazanan üç boyutlu markalar ve diğer özgün işaretlerin tescili ile ilgili hukuki sorunlar, Avrupa Birliği ve Türk hukuk sisteminde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional trademarks, unlike traditional types of trademarks, include signs that gain distinctive features through the shape, packaging, or physical form of products and can be registered as trademarks. With the advancements in technology and trade, the significance of three-dimensional trademarks has been increasing, and they have become a subject of discussion in national and international legal frameworks. Turkish Industrial Property Code (SMK) establishes the legal framework for the registration and protection of three-dimensional trademarks, providing significant protection mechanisms for both businesses and consumers. In this thesis, the theoretical foundations and definitions of the concept of trademarks, as well as their place in Turkish and international law, have been examined. The basic functions of trademarks, such as distinctiveness, indication of origin, guarantee, and advertising, have been discussed in detail. Additionally, types of trademarks, including trade and service marks, individual and collective marks, as well as non-traditional types of trademarks (such as three-dimensional shapes, colors, sounds, etc.), have been evaluated. The trademark registration processes have been analyzed in light of the SMK and international regulations. Particular attention has been paid to the distinctiveness criteria of trademarks, focusing on the conditions for registration, grounds for refusal, and protection mechanisms. Alongside traditional trademarks, the legal challenges related to the registration of increasingly important three-dimensional trademarks and other unique signs have been evaluated comparatively within the framework of the European Union and Turkish legal systems.