İzole sıçan vas deferens dokusunda fluoksetinin kasılma cevapları üzerine olan etkileri
Effects of fluoxetine on contractile responses in isolated rat vas deferens tissue preparation
- Tez No: 934096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN DİLEKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tüm dünyada giderek artan sıklıkta kullanılmakta olan ve başta majör depresif bozukluk olmak üzere pek çok psikiyatrik hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılan seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSGİ) ilaçlar oldukça etkili ve güvenlidir. SSGİ' lere bağlı gelişen cinsel yan etkiler bu grup ilaçlarla alakalı önemli bir yan etkidir. SSGİ kullanımı erkeklerde geç ejakülasyona neden olmaktadır. Ejakülasyonun sağlanmasında optimal vas deferens kasılmaları önemlidir ve SSGİ ilaçların vas deferens kasılması üzerinden ejakülasyonu bozduğuna dair literatürde pek çok bilgi vardır. SSGİ' lerin hangi olası mekanizma üzerinden vas deferens kasılmalarını değiştirdiği ise henüz tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Bu araştırmada bir seçici serotonin geri alım inhibitörü olan fluoksetinin sıçan vas deferens dokusunda kasılma yanıtlarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla erkek Wistar albino cinsi sıçanlar kullanılmış, vas deferens dokusu prostatik ve epididimal uçlara ayrılmıştır. Her iki vas deferens ucuna da elektriksel alan uyarımı (EAU), noradrenalin, ATP ve kümülatif dozlarda fluoksetin hidroklorür vererek, kasılma yanıtlarındaki değişimler kaydedilmiştir. Fluoksetinin hem prostatik hem de epididimal uçlarda artan frekanslarda EAU aracılı kasılma yanıtlarını artırdığı ve bu artışın daha yüksek frekanslarda olduğu bulunmuştur. NA aracılı kasılma yanıtları üzerine ise fluoksetinin inhibe edici etkisi gösterilmiştir. Bulgularımız fluoksetinin EAU aracılı kasılma yanıtlarını presinaptik nöronlar üzerinden artırdığına dair literatür verilerini destekler niteliktedir. Fluoksetin NA aracılı kasılma yanıtlarını da literatürdeki diğer çalışma sonuçlarına benzer şekilde inhibe etmiştir. Bu inhibitör etkinin postsinaptik noradrenalin reseptörleri üzerinden mi yoksa voltaj bağımlı kalsiyum kanalları üzerine olan etkiden mi kaynaklandığı henüz kesin olarak anlaşılamamıştır, bizim çalışmamızda da bu temeli anlamaya yönelik bir bulgu saptanmamıştır. Çalışmamızda ayrıca fluoksetinin ATP aracılı kasılma yanıtlarını azalttığı ancak bu azalmanın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Bu çalışmanın düşük örneklem sayısı ATP aracılı kasılma yanıtında anlamlı fark bulunamamasına neden olmuş olabilir. Konuyla ilgili daha fazla sayıda hayvanla yapılacak yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Anahtar kelimeler : Elektriksel alan uyarımı (EAU), Fluoksetin, Seçici serotonon geri alım inhibitörleri (SSGİ), Vas deferens
Özet (Çeviri)
Selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) drugs, which are increasingly used worldwide and are widely used in the treatment of many psychiatric diseases, especially major depressive disorder, are very effective and safe. Sexual side effects that develop due to SSRIs are an important side effect related to this group of drugs. SSRI use causes late ejaculation in men. Optimal vas deferens contractions are important in achieving ejaculation, and there is a lot of information in the literature that SSRI drugs impair ejaculation via vas deferens contraction. The potential mechanism by which SSRIs alter vas deferens contractions is not yet fully understood. The aim of this study was to investigate the effect of fluoxetine, a selective serotonin reuptake inhibitor, on contractile responses in rat vas deferens tissue. For this purpose, male Wistar albino rats were used, and the vas deferens tissue was divided into prostatic and epididymal ends. Electrical field stimulation (EAF), noradrenaline, ATP and cumulative doses of fluoxetine hydrochloride were applied to both vas deferens ends, and changes in contractile responses were recorded. Fluoxetine was found to increase EAU-mediated contractile responses at increasing frequencies in both prostatic and epididymal ends, and this increase was found at higher frequencies. Fluoxetine has been shown to have an inhibitory effect on NA-mediated contractile responses. Our findings support the literature data that fluoxetine increases EAU-mediated contraction responses via presynaptic neurons. Fluoxetine also inhibited NA-mediated contraction responses similar to other studies in the literature. It is not yet fully understood whether this inhibitory effect is due to the effect on postsynaptic noradrenaline receptors or voltage-dependent calcium channels, and our study did not reveal any findings to understand this basis. Our study also found that fluoxetine reduced ATP-mediated contraction responses, but this reduction was not significant. The low sample size of this study may have caused the lack of a significant difference in ATP-mediated contraction response. New studies on this area with larger numbers of animals are needed. Keywords : Electrical field stimulation (EFS), Fluxetine, Selective serototnin reuptake inhibitors (SSRI), Vas deferens