Effects of branched-chain amino acids on metabolic and productive status, antioxidant capacity, and immune response in transition dairy cows
Geçiş dönemindeki süt ineklerinde dallı zincirli amino asitlerin (BCAA) metabolik ve üretken durum, antioksidan kapasite ve bağışıklık yanıtı üzerine etkileri
  1. Tez No: 934097
  2. Yazar: BASHIR ABDIWAHAB MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. MABROUK RAGAB FATTOUH ELSABAGH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, geçiş dönemindeki süt ineklerinde rumen-korumalı dallanmış zincirli amino asit (RP-BCAA) takviyesinin metabolik ve üretken durum, antioksidan kapasite ve bağışıklık yanıtı üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Toplamda 40 süt ineği seçilmiş ve iki tedavi grubuna ayrılmıştır: bir grup kontrol diyetini alırken diğer grup geçiş döneminde (doğumdan önceki ve sonraki 3 hafta) RP-BCAA ile takviye edilmiştir. RP-BCAA dozları doğum öncesi ve sonrası dönemler için sırasıyla 185 ve 551 g/gün olarak belirlenmiştir. Kuru madde tüketimi (DMI), süt verimi, vücut kondisyon skoru (BCS), antioksidatif biyobelirteçler ve bağışıklık parametrelerini değerlendirmek için kan ve süt örnekleri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effects of rumen-protected branched-chain amino acid (RP-BCAAs) supplementation on the metabolic and productive status, antioxidant capacity, and immune response in transition dairy cows, A total of 40 dairy cows were selected and divided into two treatment groups: one group received the control diet, and the other was supplemented with RP-BCAAs during the transition period (3 weeks before and after parturition). The RP-BCAAs dose was 185 and 551 g/day for the pre- and post-partum periods, respectively. Blood and milk samples were collected to assess dry matter intake (DMI), milk yield, body condition score (BCS), antioxidative biomarkers, and immune parameters.