İzmir ili Ödemiş ilçesi tarihi arasta ve etki alanının kimliğine kavuşturulması için çözüm önerisi
Suggestions for the identification of the historical arasta and the area of influence in the Ödemiş district of Izmir province
  1. Tez No: 934130
  2. Yazar: DAMLA ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE EBRU YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bu çalışma koruma-kullanma-yaşatma kavramı çerçevesinde Ödemiş'in geleneksel ticaret merkezi olan Tarihi Ödemiş Arastası ve etki alanındaki mimari dokuyu ele almaktadır. Çalışmanın amacı tarihi dokunun belgelenmesi ve gelecek nesillere iletilebilmesi için sorun ve potansiyelleri gözeterek sürdürülebilir koruma önerilerinin oluşturulmasıdır. Öncelikle çalışma alanının içinde bulunduğu Ödemiş kentinin tarihi ve gelişimi incelenmiştir, bununla birlikte Geleneksel Osmanlı çarşıları hakkında kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Tarihi Ödemiş Arastasının tarihsel gelişimi, kent hafızasındaki yeri araştırılmıştır. Alanın mimari ve fiziki özelliklerine dair analizleri yapılmış ve alandaki sorunlar tespit edilmiştir. Analizler yapıların işlevlerini, kat adetlerini, yapım tekniğini ve sahip olduğu yapı elemanlarını ve malzeme bilgisini, 2004 yılı ve güncel durumu arasındaki karşılaştırmalı çalışmaları kapsamaktadır. Tüm çalışma alanı değerlendirilerek yapılan Analizler sonucunda tespit edilen sorunlara yönelik alan ölçeğinde öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler, yapı elemanları ve malzemelerinde tespit edilen bozulmaların ortadan kaldırılmasına ve alanda yer alan yapıların günümüz kullanımına yönelik fonksiyonlara dair önerileri ve alanın canlandırılmasına yönelik bütüncül tavsiyeleri kapsamaktadır. Çalışmanın geleneksel Osmanlı arastaları ile ilgili yapılacak koruma çalışmalarına örnek temsil etmesi söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the concept of conservation-use-living, this study deals with the Historical Ödemiş Arastası, the traditional trade center of Ödemiş, and the architectural texture in its impact area. The aim of the study is to document the historical texture and to create sustainable conservation proposals by considering the problems and potentials in order to be transmitted to future generations. First of all, the history and development of the city of Ödemiş, where the study area is located, has been examined, along with a comprehensive literature review on traditional Ottoman bazaars. The historical development of the historical Ödemiş Arastası and its place in the city memory were investigated. The architectural and physical characteristics of the area were analyzed and the problems in the area were identified. The analyzes include the functions of the buildings, the number of floors, the construction technique, the building elements and materials, and the comparative studies between 2004 and the current situation. As a result of the analyzes made by evaluating the entire study area, recommendations have been developed at the scale of the area for the problems identified as a result of the analyzes. These recommendations include holistic recommendations for the elimination of deterioration in building elements and materials, suggestions for the functions for the current use of the buildings in the area, and holistic recommendations for the revitalization of the area. The study may serve as an example for future conservation studies on traditional Ottoman arastas.