Term ve preterm yenidoğan bebeklerde D vitamini ile D vitamini bağlayıcı protein düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between vitamin D and vitamin D binding protein levels in term and preterm neonates
- Tez No: 934131
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Yaşamın ilk sekiz haftasında, bebekler 25(OH)D3'ü öncelikle gebelik sırasında aktarılan maternal D vitamininden alırlar. Yenidoğanlarda endojen üretim sınırlı olduğundan, bu transfer yenidoğan D vitamini durumunda kritik bir rol oynar. D vitamini bağlayıcı protein (DBP) plasentayı geçmediğinden, doğum sonrası yenidoğanların DBP düzeyleri D vitamini takviyesi ihtiyacını daha iyi yansıtabilir ve yaşamın erken dönemlerinde D vitamini metabolizmasının dinamikleri hakkında bilgi sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı 25(OH)D3 ve DBP düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve D vitamini eksikliği/yetersizliği olan term ve preterm bebeklerde D vitamini takviyesinin etkinliğini belirlemedeki rollerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Tek merkezli, prospektif çalışmamıza D vitamini eksikliği/yetersizliği olan 30 term ve 29 preterm yenidoğan ile yeterli D vitamini düzeyine sahip 21 term ve 21 preterm yenidoğandan oluşan kontrol grupları dahil edilmiştir. 25(OH)D3 ve DBP düzeyleri doğumda ve günlük 800 IU D vitamini takviyesini takiben 8. haftada tekrar ölçülmüştür. Bulgular: Term ve preterm çalışma grubu annelerinin gebelikte D vitamini takviyesi alma oranı kontrol gruplarına göre daha düşüktü (p=0,001). Hem çalışma hem de kontrol grubunda term grubu katılımcıların 25(OH)D3 düzeyi preterm bebeklerden daha düşükken, DBP düzeyleri benzerdi. Çalışma grubunda yer alan term ve preterm yenidoğanların 25(OH)D3 düzeyi kontrol gruplarından düşükken, DBP düzeyleri benzerdi. Çalışma grubunda yer alan term ve preterm yenidoğanların vitamin D tedavisi sonrası hem 25(OH)D3 düzeyleri hem de DBP düzeyleri artmaktaydı ve tedavi sonrası artış düzeyleri term ve preterm bebeklerde benzerdi. Doğum anı D vitamini düzeyi ile D vitamini artış miktarı arasında negatif korelasyon saptandı (r=-0,281; p=0,031).
Özet (Çeviri)
Aim: During the first eight weeks of life, infants primarily obtain 25(OH)D3 from maternal vitamin D transferred during pregnancy. This transfer plays a critical role in neonatal vitamin D status, as endogenous production in newborns is limited. Since vitamin D binding protein (DBP) does not cross the placenta, postnatal DBP levels may better reflect the need for vitamin D supplementation and provide insights into the dynamics of vitamin D metabolism in early life. This study aimed to evaluate the relationship between 25(OH)D3 and DBP levels and to investigate their roles in determining the efficacy of vitamin D supplementation in term and preterm infants with vitamin D deficiency/insufficiency. Materials and Methods: This single-center, prospective study included 30 term and 29 preterm newborns with vitamin D deficiency/insufficiency, alongside control groups of 21 term and 21 preterm newborns with adequate vitamin D levels. 25(OH)D3 and DBP levels were measured at birth and at 8 weeks following daily supplementation with 800 IU of vitamin D. Results: The rate of vitamin D supplementation during pregnancy was lower in the term and preterm study group mothers compared to the control group (p=0.001). In both the study and control groups, 25(OH)D3 levels were lower in term participants than preterm infants, whereas DBP levels were similar. The 25(OH)D3 levels of term and preterm newborns in the study group were lower than those in the control group, while their DBP levels were similar. Both 25(OH)D3 levels and DBP levels of term and preterm newborns in the study group increased after vitamin D treatment and the levels of increase after treatment were similar in term and preterm infants. There was a negative correlation between vitamin D level at birth and the amount of vitamin D increase (r=-0.281; p=0.031).