Fıkıh usûlü açısından tarihselcilik
Historicism in terms of fiqh methodology
  1. Tez No: 934167
  2. Yazar: AHMET MUSA ÜSTÜNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT AYENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Tarihselcilik, 19. yüzyıl içersinde ortaya çıkmış, bilimsel olma iddiasında bulunan felsefî bir akımdır. Tarihselcilik anlayışı, olguları taşıdığı değerlere göre değil, tarihi ortamlarında ve ortaya çıkış bağlamında inceleyerek yorumlar ve bir sonuç çıkarmaya çalışır. Tarihselciliğe göre, her çağ kendi tarihselliğinde var olan ilkeler ve değerlere göre incelenmelidir. Buna göre geçmişte meydana gelmiş tarihi fenomenler biriciktir, meydana geldiği tarihsel ortamı itibari ile bir defalığına olup bitmiştir. Temelleri vahye ve nebevî sünnete dayanan fıkıh usûlü, özgün yapısı ve bütün anlama ve yorumlama dinamikleri ile İslam'ın ilk çağlarından bugüne kadar varlığını korumuştur. Geçmişte bütün İslam toplumlarının karşılaştığı yeni durum ve sorunlara çözüm ürettiği gibi, bugün de yapısında var olan sistem ve metodolojisi ile çağın problemlerine çözüm üretmeye namzettir. Tezimizde ele aldığımız bu araştırmacılar ve düşünürler, Batı kaynaklı olması sebebi ile, tarihselciliği toptan, olduğu gibi yöntem olarak kullanamadıklarından İslam ilim geleneğinden ve fıkıh usulünde yer alan kavramlardan yardım alarak kendilerine argüman ve dayanak yapmaktadırlar. İşte bu araştırma, tarihselcilerin yöntem olarak öne sürdükleri tarihselcilik felsefesini ve dayanak olarak gördükleri argümanlarını, fıkıh usûlü çerçevesinde ele almakta, tarihselcilerin tarihsel olarak düşündükleri bazı fıkhî uygulamaları İslam hukuk metodolojisi içerisinde incelemektedir. Tezimiz giriş bölümü ile birlikte toplam olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş mahiyetinde sayılmaktadır. İkinci bölümde hermenötik ve tarihselcilik kavramlarını ele aldık. Üçüncü bölümde tarihselcilik anlayışının argümanlarını fıkıh usûlü açısından irdelemeye çalıştık. v Dördüncü bölümde ise tarihselci anlayışın tarihsel olarak düşündükleri hükümler, fıkıh usûlü bakımından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Historicism is an intellectual movement emerged in the 19th century, claiming to be philosophical and scientific. Its understanding interprets the facts by examining them in their historical environment and context of emergence, not according to the values they carry, and tries to draw a conclusion. According to historicism, every era should be examined according to the principles and values inherent in its own historicity. The fiqh methodology, based on revelation and prophetic sunnah, has preserved its existence from the early ages of Islam until today with its original structure and all dynamics of understanding and interpretation. lt is also qualified to produce solutions to the problems of the age with its system and methodology existing in its structure. As these researchers and thinkers we have discussed in our thesis cannot use historicism wholely as a method because it is of Western origin, they mount arguments and support for themselves by getting help from the Islamic scientific tradition and the concepts in fiqh methodology. This research examines historicist's philosophy and arguments within Islamic fiqh methodology. Our thesis consists of a total of four chapters, including the Introduction. The first chapter serves as an introductory section. In the second chapter, we discussed the concepts of hermeneutics and historicism. In the third chapter, we examined the arguments of the historicist approach from the perspective of Islamic legal methodology (usul al-fiqh). In the fourth chapter, the rulings considered historical by the historicist perspective are analyzed in terms of usul al-fiqh.