Roger Quilter 'Three Shakespeare Songs' op.6 ve 'Five Shakespeare Songs' op.23 şarkı dizilerinin metin ve müzik açısından incelenmesi
An analysis in terms of text and music of Roger Quilter's song cycles 'Three Shakespeare Songs' op.6 and 'Five Shakespeare Songs' op.23
  1. Tez No: 934168
  2. Yazar: OTİLİA MARİA RADULESCU İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu eser metni , Roger Quilter'ın“Three Shakespeare Songs”Op. 6 ve“Five Shakespeare Songs”Op. 23 adlı şarkı dizilerini metin ve müzik açısından kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Quilter, özellikle Shakespeare'in şiirlerinden beslenen şarkılarıyla tanınan bir besteci olarak, müziğinde edebi metinlerin şiirsel gücünü müzikal bir biçime dönüştürme konusundaki ustalığıyla dikkat çekmektedir.İnceleme, bu dönüşümün şarkıların anlatım ve duygusal etkilerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı hedefler. Ayrıca her iki şarkı dizisinin metinleri ile müzik arasındaki paralel ilişkiyi, melodik ve armonik yapıların şiirsel içeriği nasıl yansıttığını analiz etmeyi hedefler. Quilter'ın yaklaşımı Shakespeare'in lirik anlatımı üzerindeki etkilerini incelerken, özellikle belirli şiirlerin dramatik yapısını ve tematik elemanlarını güçlendiren müzikal tercihler – hız, ton, dinamikler gibi unsurlar vurgulanacaktır. Hem bestecinin yaratıcı sürecine dair bir anlayış geliştirilmesi hem de Shakespeare'in eserlerinin müzikal yorumunun derinliklerine inilmesi, bu tezin başlıca hedefleri arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Quilter'ın eserlerinde edebi metin ve müzikal ifade arasındaki güçlü bağı anlamaya yönelik katkıda bulunarak, hem müzik hem de edebiyat alanında derinlemesine bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to conduct a comprehensive analysis of Roger Quilter's“Three Shakespeare Songs”Op. 6 and“Five Shakespeare Songs”Op. 23 song cycles from both the text and music perspectives. Quilter is particularly known for his songs inspired by Shakespeare's poetry, and he stands out for his skill in transforming the poetic power of literary texts into musical form. The study seeks to explore how this transformation shapes the narrative and emotional impact of the songs. Additionally, it aims to analyze the parallel relationship between the texts and music in both song cycles, examining how melodic and harmonic structures reflect the poetic content. While investigating Quilter's approach, the thesis will focus on how his musical choices, particularly in terms of tempo, tonality, dynamics, and other elements, strengthen the dramatic structure and thematic aspects of specific poems. Developing an understanding of the composer's creative process and delving into the musical interpretation of Shakespeare's works are key objectives of this thesis. This study intends to contribute to the understanding of the strong connection between literary text and musical expression in Quilter's works, providing an in-depth perspective in both the fields of music and literature.