Hatay ilinin sektörel ihracat rekabet gücü ve deprem etkisi
Sectoral export competitiveness of Hatay province and impact of the earthquake
- Tez No: 934179
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dış ticaretin en önemli kalemi olan ihracat ülkelerin ulusal gelirleri yanında ekonomik kalkınmalarının da en önemli belirleyicilerinden birisidir. Özellikle ihracatın toplam tutarından ziyade bileşimi ve sektörel bazdaki değerleri ekonomik kalkınma açısından çok daha önemlidir. Zira tarım ve sanayi sektöründe görece katma değeri yüksek ihracat ulusal gelire ve ekonomik kalkınmaya daha fazla katkı sağlayacaktır. Ülkeler açısından geçerli olan bu durum elbette ülkelerin bölgeleri ve şehirleri açısından da geçerlidir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin tarihsel, kültürel ve sosyo-ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden birisi olan Hatay'ın tarım ve sanayi sektöründeki ihracat rekabet gücünün Türkiye içindeki durumunun analiz edilmesidir. 2004-2024 döneminin ele alındığı çalışmada Hatay ilinin sanayi sektörüne ait 13, tarım sektörüne ait 6 alt ürün grubunun ihracat rekabet gücü karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Analizlerde ihracat rekabet gücü hesaplamaları için Balassa'nın Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük Katsayıları (1965) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Hatay ili sanayi sektöründe özellikle Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi ve Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatında rekabet avantajına sahiptir. Tarım sektöründe ise Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ve Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatında rekabet gücüne sahiptir. Bununla birlikte, 6 Şubat 2023 depremi Hatay ilinin neredeyse tüm sektörlerdeki ihracat rekabet gücünü olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Export, which is the most important item of foreign trade, is one of the most important determinants of economic development of countries besides their national incomes. In particular, the composition of exports rather than the total amount and their value on a sectoral basis are much more important for economic development. Because exports with a relatively high added value in the agricultural and industrial sector contribute more to national income and economic development. This situation, which is valid from the point of view of countries, is of course also valid from the point of view of regions and cities of countries. In this context, the purpose of this study is to analyze the export competitiveness of Hatay, one of the most historically, culturally and socio-economically important cities of Turkey, in the agricultural and industrial sector in Turkey. In the study covering the period 2004-2024, the export competitiveness of 13 sub-product groups belonging to the industrial sector and 6 sub-product groups belonging to the agricultural sector of Hatay province were analyzed in a comparative manner. In the analyses, the Revealed Comparative Advantage Coefficients of Balassa (1965) were used for export competitiveness calculations. According to the results obtained, Hatay province had a competitiveness in the industrial sector, especially in the export of Ready-made Clothing and Apparel, Vehicles and Sub-Industries, and Chemical Substances and Products. In the agricultural sector, it had a competitiveness in the export of Cereals, Pulses, Oil Seeds and Their Products, as well as Wood Products and Forest Products. However, the February 6, 2023 earthquake negatively affected the export competitiveness of Hatay province in almost all sectors.