Atık kuruyemiş kabuklarının anti-metanojenik özelliklerinin ve tanen içeriklerinin belirlenmesi
Determination of anti-methanogenic properties and tannin contents of waste nut shells
  1. Tez No: 934180
  2. Yazar: OĞUZ BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, yem katkı materyali olarak kullanılabilme potansiyeline sahip farklı kuruyemiş (antep fıstığı, badem, ceviz, fındık ve yer fıstığı) kabuklarından elde edilen atık materyallerin kimyasal kompozisyonlarının, gaz üretim değerlerinin (GÜ), metabolik enerji içeriklerinin (ME), organik madde sindirilebilirliklerinin (OMSD) ve anti-metanojenik özelliklerinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılmış olan 5 farklı kuruyemiş kabuğu atığı ticari olarak üretim yapan işletmelerden ve gıda tüketimi olarak açığa çıkan ürünlerden temin edilmiştir. Toplanan kuruyemiş kabuklarının kimyasal kompozisyonunu belirlemek amacıyla kuru madde (KM), ham kül (HK), asit deterjan fiber (ADF), nötral deterjan fiber (NDF), kondanse tanen (KT), ham protein (HP) ve ham yağ (HY), analizleri üçer tekerrür olarak yapılmıştır. GÜ, HP, HY ve HK değerleri kullanılarak atıkların ME içerikleri ve OMSD dereceleri hesaplanmıştır. Atık kuruyemiş kabuklarının % 2.28 ile 4.52 arasında KT, % 1.27 ile 4.52 arasında HP içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Düşük gaz üretim değerlerine sahip olmalarına rağmen yüksek metan (CH4) yüzdeleri sebebiyle antimetanojenik özelliklerinin yetersiz kaldığı anti-metanojenik özelliğe sahip olabilmesi için % 0 ile 14 arasında CH4 içeriğine sahip olması gerektiği belirtilmiştir. Bu bağlamda sadece % 13.19 ile badem kabuğunun düşük potansiyelli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kuruyemiş kabuklarının içerdiği KT'lerin metanojenik mikroorganizmaların faaliyetlerini inhibe etmesiyle GÜ parametreleri üzerinde etkilerinin olduğu, ancak GÜ değerlerinin bireysel olarak anti-metanojenik beklentileri karşılamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the chemical composition, gas production values (GP), metabolic energy content (ME) and organic matter digestibility (OMD) of waste materials obtained from different nuts (pistachio, almond, walnut, hazelnut and peanut) shells which have the potential to be used as feed additive materials. The 5 different nutshell wastes used in the study were obtained from commercially producing enterprises and products released as food consumption. Dry matter (DM), crude ash (CA), acid detergent fibre (ADF), neutral detergent fibre (NDF), condensed tannin (CT), crude protein (CP) and ether extract (EE) analyses were performed in triplicate to determine the chemical composition of the collected nut shells. ME contents and OMD of the wastes were calculated using NDF, CP, EE and CA values. It was determined that the waste dried nutshells had a CT content between 2.28 and 4.52 % and CP content between 1.27 and 4.52 %. Although they have low GP values, it was concluded that their anti-methanogenic properties are insufficient due to their high methane (CH4) percentages and only almond shell with 13.19% has low potential. It was concluded that the CTs contained in the nutshells had effects on the GP parameters by inhibiting the activities of methanogenic microorganisms, but the GP values individually did not meet the anti-methanogenic expectations.