Doğum sonrası mindfulness uygulamalarına dayalı annelere verilen emzirme eğitiminin anne sütündeki kortizol hormonu ve bebek sirkadiyen ritmi üzerindeki etkileri
The effects of breastfeeding training given to mothers based on postpartum mindfulness practices on cortisol hormone in breast milk and infant circadian rhythm
  1. Tez No: 934181
  2. Yazar: ŞEVİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE TÜRK DELİBALTA, PROF. DR. METİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma doğum sonrası mindfulness uygulamalarına dayalı annelere verilen emzirme eğitiminin anne sütündeki kortizol hormonu ve bebek sirkadiyen ritmi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacı ile randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Erzurum Özel Buhara Hastanesi'ne başvuran primipar gebe kadınlar (n=60) oluşturmuştur. Araştırma bir müdahale (n=30) ve bir kontrol grubu (n=30) olmak üzere iki gruplu olarak dizayn edilmiştir. Veriler kriterleri belirleme formu, tanıtıcı bilgi formu, Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği- Kısa Form (PEÖYÖ-KF), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Bebek Uyku Günlüğü ve Bebek Vücut Sıcaklığı Kayıt Çizelgesi ile toplandı. Müdahale grubuna sekiz haftalık mindfulness yöntemleri ile temellendirilmiş emzirme eğitimi verildi. Verilerin değerlendirilmesinde“Bağımsız Gruplar t Testi”,“Mann Whitney U testi”; grup içi analizlerde“Bağımlı Gruplar Testi”“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ve korelasyon analizlerinde“Pearson Korelasyon Katsayısı”kullanıldı. Müdahale grubunun ASÖ ile anne sütündeki kortizol miktarı alt boyutları ve toplam puan ortalamaları istatiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı bulundu (p0.05). Bebek Uyku Günlüğü ve Bebek Vücut Sıcaklığı son test bulguları istatiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the postpartum breastfeeding education given to mothers based on mindfulness practices cortisol hormone in breast milk and its effects on infant circadian rhythm in a randomized controlled experimental design with the aim of examining realized. The sample of the study consisted of primiparous pregnant women (n=60) who applied to Erzurum Private Buhara Hospital. The study was designed with two groups, one intervention group (n=30) and one control group (n=30). Data were collected using a criteria form, a descriptive information form, the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES), the Perceived Stress Scale (PSS), and the Infant Sleep Diary and Infant Body Temperature Record Schedule. The intervention group received eight weeks of breastfeeding education based on mindfulness methods.“Independent Groups t Test”,“Mann Whitney U test”,“Dependent Groups Test”,“Wilcoxon Signed Ranks Test”and“Pearson Correlation Coefficient”were used in the evaluation of the data and correlation analysis. It was found that the mean scores of the intervention group decreased statistically significantly in the subscales and total scores of the PSS and the amount of cortisol in breast milk (p0.05). Infant Sleep Diary and Infant Body Temperature post-test findings were not statistically significant (p>0.05).