Türkiye ve Suriye yerel yönetimlerinin karşılaştırılması
Comparative of Turkish and Syrian local governments
- Tez No: 934183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma, yerel yönetimin Türkiye ve Suriye'de tarihsel gelişimi sırasında geçirdiği yasaları ortaya koymayı inceleyip günümüzde Türkiye ve Suriye'de yerel yönetimleri düzenleyen yerel yönetim yasalarını karşılaştırmayı amaclamaktadır. Bu amaçla çalışmada, Türkiye ve Suriye'deki yerel yönetim birimleri geçmişte ne şekildeydi? Günümüzde nasıl oluşuyor? Yetkileri nelerdir ve görevlerini nasıl yerine getirir? Gelir kaynakları nelerdir? Gibi sorulara yanıtlar aranmaya çalışılacaktır. Bu bağlamda, yerel yönetimin gerçekliğine ışık tutarken, çalışma, analiz ve eleştiride hukuki metinleri ele alırken betimleyici ve analitik yaklaşımı temel aldık. Araştırma, Suriye'de totaliter bir rejimin varlığının ve devletin yerel yönetimler üzerindeki tekelinin Suriye'de yerel yönetimlerin gelişiminin gecikmesine neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the laws passed during the historical development of the local government in Turkey and Syria and to compare the local government laws regulating local governments in Turkey and Syria today. For this purpose in the study, we will search for answers to some questions, which are what was the shape of local administrations in Turkey and Syria in the past? How is it formed today? What are their powers and how do they fulfill their duties? What are the financial sources? In this context, we have relied on the descriptive and analytical approach in our handling of the legal texts in the study, analysis and criticism, while shedding light on the reality of local administration. The research concluded that the existence of a totalitarian regime in Syria and the state's monopoly on local governments caused a delay in the development of local governments in Syria.