Tuzlu suyun kil zeminlerin geoteknik özelliklerine etkisi
Effect of salt water on geotechnical properties of clays
  1. Tez No: 934185
  2. Yazar: BEYZA MERVE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SEZER, DOÇ. DR. EYYÜB KARAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tuzlu suyun kil zeminin geoteknik özelliklerine etkisi incelenmesi amacıyla Ca-bentonit, kaolin ve sepiyolit killeri kullanılarak farklı konsantrasyonlara sahip (%0, 1, 2, 3, 4, 5 ve 10) tuzlu sularla hazırlanan numuneler üzerinde Düşen Koni Likit Limit, Casagrande Likit Limit, Plastik Limit, Standart Proktor, Serbest Basınç ve 1D Konsolidasyon Deneyleri, SEM ve EDX analizleri yapılmıştır. Deney sonuçları; a) Artan tuz konsantrasyonlarıyla Ca-bentonit, kaolin ve sepiyolit killerinin LL (Likit Limit) ve PI (Plastisite İndeksi) değerlerinin azalmış, PL (Plastik Limit) değerlerinin Ca-bentonit ve kaolin için artarken sepiyolit için azalmıştır. b) Artan tuz konsantrasyonuyla bütün killer için ρkmax. (Maksimum Kuru Yoğunluk) değerleri artarken, wopt. (Optimum Su İçeriği) değerleri azalmıştır. c) Hem Ca-bentonit hem de kaolin kili için tuzlu su kullanılan örneklerde artan tuz konsantrasyonuyla numunelerin qu (Serbest Basınç Dayanımı) değerleri artmış, %0 tuz konsantrasyonunda hem kitosan hem de ksantan gam biyopolimer katkılı numunelerin qu değerlerinin biyopolimer katkısı ve artan kür süresi ile artmış, tuzlu su varlığında qu değerleri her ne kadar aynı tuz konsantrasyonunda artan kür süresi ile artmış olsa da biyopolimer ve kil türünden bağımsız artan tuz konsantrasyonuyla azalmıştır. d) Her üç kil için artan tuz konsantrasyonuyla azalan boşluk oranından kaynaklı Cc, Cr, av ve mv (Sıkışma İndeksi, Yeniden Sıkışma İndeksi, Sıkışma Katsayısı ve Hacimsel Sıkışma Katsayısı) değerlerinin azalmış, buna karşılık olarak Cv (Konsolidasyon Katsayısı) değerlerinin artmıştır. e) Tuzsuz ortamda dane dizilimi köşe-kenar topaklanmış olan kaolin kilinin tuzlu su etkisi ile daha dispers yapıda (kenar -kenar) şekilde oluşmuştur, tuz varlığı Ca-bentonitin DDL (Dağınık Çift Katman) kalınlığını azaltmıştır. f) Ortamdaki tuz Al ve Si miktarını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to investigate the effect of brine on the geotechnical properties of clay soil, Fall Cone Liquid Limit, Casagrande Liquid Limit, Plastic Limit, Standard Proctor, Unconfined Compressive and 1D Consolidation Tests, SEM and EDX analyses were performed on the samples prepared with brines of different concentrations (0, 1, 2, 3, 4, 5 and 10 %) using Ca-bentonite, kaolin and sepiolite clays. Experimental results; a) LL (Liquid Limit) and PI (Plasticity Index) values of Ca-bentonite, kaolin and sepiolite clays decreased with increasing salt concentrations, while PL (Plastic Limit) values increased for Ca-bentonite and kaolin and decreased for sepiolite. b) While ρkmax. (Maximum Dry Density) values increased for all clays with increasing salt concentration, wopt. (Optimum Water Content) values decreased. c) For both Ca-bentonite and kaolin clay, the qu (Unconfined Compressive Strength) values of the samples increased with increasing salt concentration in the presence of brine, the qu values of the samples with both chitosan and xanthan gum biopolymer additives at 0% salt concentration increased with biopolymer additive and increasing curing time, and although the qu values in the presence of brine increased with increasing curing time at the same salt concentration, they decreased with increasing salt concentration independent of biopolymer and clay type. d) For all three clays, Cc, Cr, av and mv (Compression Index, Recompression Index, Coefficient of Compression and Coefficient of Volumetric Compression) values decreased with increasing salt concentration due to decreasing void ratio, while Cv (Coefficient of Consolidation)values increased. e) The grain arrangement of kaolin clay, which was edge-face flocculated in the salt-free environment, was formed in a more dispersed structure (face-face) with the effect of brine, the presence of salt reduced the DDL (Double Diffuse Layer) thickness of Ca-bentonite. f) Salt in the medium reduced the amount of Al and Si.