Ankara'nın bazı hastanelerinde kanser hastalarının tanı ve tedavisinde gecikme: Kesitsel bir araştırma
Delay in diagnosis and treatment of cancer patients in some hospitals in Ankara: A cross-sectional study
  1. Tez No: 934192
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURDAGÜL AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
En önemli halk sağlığı sorunlarından olan kanserde, iyi sonuçlara ulaşmak için erken teşhis ve zamanında tedavi çok önemlidir. Bu araştırmada, kanser bakım yolunun; hasta, hastalık ve sağlık hizmet sunucusu ile sistem kaynaklı gecikme nedenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı olarak tamamlanan çok merkezli araştırma; Ankara ilinde ikamet eden, 18 yaş ve üzeri kişilerde, 2022 yılında tanı almış, üçüncü basamak hastanelerin kemoterapi ünitelerinde tedavi görmekte olan 201 hasta üzerinde yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiş, çıkarılma kriterleri dolayısıyla 151 hastanın sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. Google formlar aracılığıyla doldurulan anketlerin verileri, SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizlerin ardından, gecikmeler için risk faktörlerini incelemek amacıyla gecikme süreleri kategorik ve sürekli değişken olarak ikili lojistik ve çoklu lineer regresyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In cancer, which is one of the most significant public health issues, early diagnosis and timely treatment are crucial for achieving better outcomes. This study aims to examine the delay reasons in the cancer care pathway related to i) the patient / community, ii) the disease, and iii) the healthcare provider and health system. This descriptive multicenter study was conducted using face-to-face surveys with 201 patients aged 18 and older who were diagnosed in 2022 and receiving treatment in chemotherapy units of tertiary hospitals in Ankara. Due to exclusion criteria, the results of 151 patients were included in the evaluation.The data from the surveys, filled out via Google Forms, were analyzed using SPSS 26.0 software. After descriptive and comparative analyses, binary logistic and multiple linear regression analyses were applied to examine the risk factors for delays, with delay durations considered as both categorical and continuous variables.