Polikliniğe başvuran remisyonda olan geriatrik kanser hasta popülasyonunda kanserin nüksetmesi korkusu envanteri kullanılarak yapılan araştırma sonuçlarının G8 tarama testi ve kanser hastasında sosyal destek ölçekleriyle beraber değerlendirilmesi
A study on the fear of cancer recurrence in the geriatric cancer patient population in remission presenting to the outpatient clinic: Evaluation of the results using the fear of cancer recurrence inventory in conjunction with the G8 screening test and social support scales for cancer patients
  1. Tez No: 934203
  2. Yazar: BUSE ARITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİME ARZU YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Kanserin nüksetme korkusu, kanser hastalarında remisyon sürecinde oldukça sık görülen ve baş etmesi zor bir durumdur. Hastalar çoğu zaman bu korku ile baş etme konusunda yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde 65 yaş üstü popülasyonda kanser nüks korkusu ile ilişkili faktörlerin belirlenmesine yönelik daha önceden bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, remisyondaki geriatrik kanser hastalarında kanser nüks etme korkusu envanteri (KNKE) kullanılarak nüksetme korkusunun (KNK) değerlendirilmesi ve KNK ile ilişkili unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne 1 Haziran 2024 ile 31 Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuran, remisyondaki 65 yaş ve üzeri kanser hastalarına KNKE, Kanser Hastasında Sosyal Destek ölçeği (KHSDÖ) ve G8 tarama testleri uygulanmıştır. Hastaların demografik bilgileri, hasta ve hastalıklarına ait özellikler hastanın kendisinden ve hastane kayıtlarından öğrenilerek kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 127 hasta dahil edildi. Ortanca yaş 71 (65-88) saptandı. Hastaların 60'ı (%47.2) erkek idi. KNKE skoru median 76 (3-152) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fear of cancer recurrence is a very common and challenging issue during the remission process. Many patients often struggle to cope with this fear. To date; no study has been conducted in our country to identify factors associated with the fear of cancer recurrence in the population aged 65 and over. This aim of the study was to evaluate fear of cancer recurrence (FCR) using the Fear of Cancer Recurrence Inventory (FCRI) scale in geriatric cancer patients in remission and to identify the factors related to FCR. Method: Cancer patients aged 65 and older in remission who applied to the outpatient clinic of the Department of Medical Oncology at Ankara University Faculty of Medicine between June 1,2024, and August 31,2024, were assessed using the FCRI, the Cancer Patient Social Support Scale (CPSSS), and the G8 screening test. The patients' demographic data, as well as characteristics of their illness, were recorded from the patients themselves and hospital records. Results: A total of 127 patients were included in the study. The median age was 71 (range 65-88). Sixty patients (47.2%) were male. The median score FCRI score was found to be 76 (range 3-152).