Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre eserin teminat fonksiyonu
The collateral function of the work according to the Law on Intellectual and Artistic Works
- Tez No: 934228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde eserlerin teminat fonksiyonu incelenmiştir. Fikir ve sanat eserlerinin mevcut hukuki düzenlemeler kapsamında nasıl teminat olarak kullanılabileceği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, fikir ve sanat eserlerinin teminat fonksiyonu ile bağlantılı temel kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, fikir ve sanat eserlerinin teminat olarak kullanılması, bu kullanımı mümkün kılan ve sınırlayan etkenler üzerinden incelenmiş; farklı hukuk sistemlerindeki düzenlemelere yer verilerek karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde eserlerin rehin ve hapis hakkına konu olması ele alınmıştır. Çalışma, fikir ve sanat eserlerinin teminat olarak kullanılmasında karşılaşılan hukuki ve pratik engelleri tespit etmekte, bu sorunların giderilmesine yönelik öneriler sunmakta ve eserlerin teminat olarak kullanılmasını yaygınlaştırmak için hukuki belirsizliklerin azaltılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the collateral function of works within the framework of the Law on Intellectual and Artistic Works (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu). How intellectual and artistic works can be used as collateral under the existing legal framework is discussed in detail. This study consists of three chapter. In the first chapter, the basic concepts related to the collateral function of intellectual and artistic works are discussed. In the second chapter, the use of intellectual and artistic works as collateral is analysed in terms of the factors that enable and limit this use, and a comparative analysis is made by including the regulations in different legal systems. The third chapter analyses the pledge and lien of intellectual and artistic works within the framework of the Law on Intellectual and Artistic Works. This study identifies the legal and practical obstacles encountered in the use of intellectual and artistic works as collateral, provides suggestions for the elimination of these problems and aims to contribute to the reduction of legal uncertainties in order to popularise the use of works as collateral.