Sınıf öğretmenlerinin problem kurmaya verdikleri önem ve ilkokul öğrencilerinin problem kurmada yaşadığı güçlükler
The importance given to problem-posing by primary school teachers and the difficulties primary school students have in problem-posing
- Tez No: 934262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SARİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyada son zamanlarda yaşanan gelişmeler eğitimin amaçlarınında bazı değişimleri gerekli kılmıştır. Eğitimin mevcut hedeflerinde bazı yönelimleri zorunlu kılmıştır. Birçok modern toplumda olduğu gibi Türkiye'de de çağın bir getirisi olarak sayısal becerilere olan ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle ülkemizde matematik programları geliştirilmekte, yenilemekte ve programlarda zihinsel becerilerin gelişmesine daha çok önem verilmektedir. Bu çalışmada eğitimin ilk kademesinde görev alan sınıf öğretmenlerinin problem kurmaya verdikleri önemin öğretmen görüşleri doğrultusunda detaylı olarak tespit edilmesi ve ilkokul öğrencilerinin problem kurmada yaşadıkları güçlüklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada durum çalışması yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya 31 sınıf öğretmeni ve 48 ilkokul öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri öğretmenler için yarı-yapılandırılmış görüşme formu, öğrenciler için ise etkinlik temelli yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin problem kurmaya yeterince önem vermediği ve zaman ayırmadıkları tespit edilmiştir. Elde edilen önemli bir bulgu, öğrencilerin problem kurmada güçlük yaşamalarıdır. Öğrencilerin genel olarak problem kurma başarılarının düşük olduğu da yine çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin problem kurma başarılarının düşük olmasının nedeni; öğretmenlerin problem kurmaya az zaman ayırmaları bu nedenle de problem kurma deneyimlerinin az olmasından kaynaklı olabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in the world have led to some changes in the objectives of education. It has necessitated some orientations in the current goals of education. As in many modern societies, the need for numerical skills has increased in Turkey due to age. For this reason, mathematics programs are being developed and renewed in our country, and more importance is given to developing cognitive skills. This study aimed to determine in detail the importance given to problem posing by classroom teachers working at the first level of education in line with teacher opinions and to examine the difficulties experienced by primary school students in problem posing. The case study method was utilized in this study. The study included 31 classroom teachers and 48 primary school students. The data were collected using a semi-structured interview form for teachers and an activity-based semi-structured interview form for students. As a result of the research, it was determined that classroom teachers did not give enough importance and time to problem-posing. An important finding was that students had difficulty posing problems. The study also revealed that students' success in problem-posing was generally low. The low success rate of the students may be due to the teachers having little time for problem-posing and, therefore, having little experience.