Sismik hızlardan zemin sıvılaşması tahmini: Alanya örneği
Prediction of soil liquefaction from seismic velocities: Alanyaexample
  1. Tez No: 934266
  2. Yazar: MEHMET ALİ SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVBAHAR EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Suya doygun kumlu siltli zeminlerde deprem kuvvetinin etkisi ile sıvılaşma meydana gelebilmektedir. Zeminlerin sıvılaşma potansiyeli kayma dalga hızı, standart penetrasyon N değeri veya konik penetrasyon değerleri kullanılarak tahmin edilebilmektedir. Kayma dalga hızına bağlı sıvılaşma analizlerinin penetrasyon değerleri kullanılarak yapılan sıvılaşma değerlendirme yöntemlerine göre üstünlükleri vardır. Penetrasyon testlerinde noktasal bir çözüm üretilirken, kayma dalga hızına bağlı sıvılaşma analizinde alansal bir çözüm üretilmektedir. Ayrıca, sıvılaşabilecek zeminde deprem dalgasının yayılım hızını kullanılıyor olması bir diğer avantajıdır. Bunun yanı sıra, kayma dalga hızının yanı sıra basınç dalga hızının da belirlenmesi ile zeminin dinamik özellikleri de hesaplanabilmektedir. Bu avantajlarına rağmen sıvılaşma olayında büyük yer değiştirmeler söz konusu iken sismik hızlarda küçük yer değiştirmeler meydana gelmektedir. Bu durum yöntemin dezavantajı olarak düşünülebilir. Tez çalışması kapsamında ülkemizin tarihi ve turistik öneme sahip yerlerinden biri olan Antalya iline bağlı Alanya ilçesinde ölçümler yapılmıştır. Çalışma alanı belirli dönemlerde nüfus yoğunluğunun fazla olması nedeniyle oluşabilecek bir depremin etkisi ile sıvılaşma olayının büyük can ve mal kayıplarına sebep olabileceği öngörülerek seçilmiştir. Buna göre, Alanya kalesi civarındaki kıyı şeridi boyunca belirlenen noktalarda sismik hızlara bağlı zemin sıvılaşma analizi yapılmıştır. Bu kapsamda çalışma alanındaki 43 farklı lokasyonda jeoteknik çalışmalar yapılmıştır. Sondaj çalışmaları, sismik hız oranları (Vp/Vs) ve özdirenç değerleri birlikte değerlendirilerek yeraltı su seviyeleri belirlenmiştir. Yeraltı su seviyelerinin altındaki 20 m derinliğe kadar olan suya doygun zeminlerin, kayma dalga hızları, kalınlıkları, birim hacim ağırlıkları, deprem parametreleri ve literatürde mevcut olan sismik hızlara bağlı sıvılaşma analiz teknikleri kullanılarak sıvılaşma analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak çalışma alanı civarında meydana gelebilecek büyük bir deprem etkisiyle ortaya çıkabilecek sıvılaşır ve sıvılaşmaz alanlar depremin büyüklüğüne, uzaklığına ve ivmesine bağlı olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In saturated sandy silty soils, liquefaction may occur due to the effect of earthquake force. The liquefaction potential of soils can be estimated using shear wave velocity, standard penetration N value, or cone penetration values. Liquefaction analyses based on shear wave velocity have advantages over liquefaction assessment methods using penetration values. While a point solution is produced in penetration tests, an areal solution is made in liquefaction analysis based on shear wave velocity. Another advantage is that the propagation velocity of the earthquake wave is used in the liquefiable soil. In addition, by determining the pressure wave velocity and the shear wave velocity, the dynamic properties of the soil can also be calculated. Despite these advantages, while large displacements are in question in liquefaction events, small displacements occur in seismic velocities. This situation can be considered as a disadvantage of the method. Within the scope of the thesis study, measurements were made in the Alanya district of Antalya province, one of our country's historical and touristic places. The study area was selected by anticipating that the liquefaction event that may occur due to the high penetration density in certain periods may cause great loss of life and property due to the effect of an earthquake. Accordingly, soil liquefaction analysis based on seismic velocities was conducted at the determined points along the coastline around Alanya Castle. In this context, geotechnical studies were conducted at 43 locations in the study area. Drilling studies, seismic velocity ratios (Vp/Vs), and resistivity values were evaluated to determine groundwater levels. Liquefaction analyses were performed using shear wave velocities, thicknesses, unit volume weights, earthquake parameters, and seismic velocity-dependent liquefaction analysis techniques available in the literature for saturated soils up to 20 m below groundwater levels. As a result, liquefiable and non-liquefiable areas that may occur due to a major earthquake effect around the study area were estimated depending on the earthquake's magnitude, distance, and acceleration.