Empowering leadership: Impact on the meaningfulness of work through moderating and mediating roles of distributive justice and work-related basic need satisfaction
Güçlendirici liderlik: İşin anlamlılığı algısı üzerindeki etkisinde, dağıtımsal adalet ve iş ile ilgili temel ihtiyaçların tatmini olgularının düzenleyici ve aracı rolleri
  1. Tez No: 934265
  2. Yazar: ECE AYDOĞDU ÜREY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, güçlendirici liderlik davranışları ile çalışanların işlerinin anlamlılığı algısı ilişkisini, ve bu ilişkide, iş ile ilgili temel ihtiyaçların tatmini ve dağıtımsal adalet olgularının aracı ve düzenleyici rollerini araştırmaktadır. Güçlendirici liderlik davranışlarının, işin anlamlılığı algısını, temel ihtiyaçların tatmini düzenleyici rolü aracılığı ile pozitif yönde etkilediği öngörülmektedir. Ayrıca, bu ilişkide, dağıtımsal adaletin, aracılık rolü olduğu öngörülmektedir. Ankete katılan katılımcılar web tabanlı anketimizi anonim olarak yanıtladılar. Katılımcı havuzunda farklı sektörlerden, Türkçe konuşan, beyaz yakalı, 242 çalışan yer aldı. Araştırmada dört farklı ölçek (Güçlendirici Liderlik Davranışı, İşin Anlamlılığı, İşle İlgili Temel İhtiyaçların Tatmini, Dağıtımsal Adalet) kullanılmıştır. İşyeri bağlamında bahsedilen tüm değişkenlerin etkileşimini daha iyi anlamak için, Düzenlenen Aracı Değişken Analizi yapılmıştır. Bulgular, güçlendirici liderlik davranışının, çalışanların işin anlamlılığı algısını anlamlı düzeyde etkilediğini ortaya çıkardı. Ayrıca, güçlendirici liderlik davranışının, işle ilgili temel ihtiyaçların tatmini yoluyla işin anlamlılığı üzerinde önemli bir dolaylı etkisi olduğu tespit edildi. Belirtilen ilişkilerdeki tüm etki büyüklüklerinin orta ve güçlü seviyede olduğu görüldü. Dağıtımsal Adalet algısının farklı düzeylerinin, model üzerindeki düzenleyici etkisinin anlamlı olmadığı tespit edildi. Bu çalışma, Türkiye'deki beyaz yakalı işgücü bağlamında, güçlendirici liderlik davranışları ile işin anlamlılığı ilişkisini etkileyen psikolojik mekanizmaları aydınlatmaya katkıda bulunmaktadır. Bu bilgilerin, iş yerlerinde, çalışanların iş anlamlılığı algısını güçlendirmek üzere planlanacak çalışmalara katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly explores the impact of empowering leadership behaviors on the employees' perception of meaningfulness of their work and mediating and moderating roles of work-related basic need satisfaction and distributive justice perceptions, in this relationship. In view of the existing literature, the study hypothesized that perceived empowering leadership behavior would be positively related to the perceived meaningfulness of work through the mediating role of work-related basic need satisfaction. Additionally, it hypothesized that distributive justice would moderate the mediation effect. Participants were invited to take an anonymous web-based survey via convenience sampling. The participant pool included 242 Turkish speaking, white-collar, currently employed individuals, from diverse industries. Four different scales (namely Empowering Leadership Behavior, Meaningfulness of Work, Work-related Basic Need Satisfaction, Distributive Justice) were utilized in the survey. A moderated mediation analysis was performed to better understand the interplay of all mentioned variables within the workplace context. The findings revealed that empowering leadership behavior significantly predicted employees' perception of meaningfulness of work. Moreover, there was a significant indirect effect of empowering leadership behavior on meaningfulness of work through the work-related basic need satisfaction. All the identified effect sizes found to be moderate-to-strong in relevant relationships. The study also revealed that the impact of different levels of perception of distributive justice on this relationship was non-significant. This study contributes to better understanding of the psychological mechanisms through which empowering leadership behaviors impact the employees' perception of meaningfulness of work within Turkish white-collar workforce context. This would potentially help organizations to design relevant interventions to improve meaningfulness of work and eventually work outcomes at their workplaces.