12.5.1971 Burdur depreminde zemin yapı etkileşimi
- Tez No: 28741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET 6.5 magnitüdündeki 12.5»1971 Burdur depreminde çok fazla hasar.laruştur. Yapılardaki hasara yapı tipinin yanında üzerinde »"burdukları zeminin büyük etkiBİ.lmuştur. Hacılar'la Yarıköy arasında kum ve çamur fışkırmaları ile kum kraterleri.luşmuştur. Bunlar zemin Bivılaşmasının belirtileridir. Hasa rın fazla eluşunda bu zemin sıvılaşmasının yanında sismik şiddet artışı senuounda satıhta bulunan gevşek yapıya sahip tabakada titreşim genlikle rinin yükselim göstermesi de etkili olmuştur. Bu çalışmada zemin tabakalarındaki sismik şiddet artışı sismik hızlar yardımıyla belirlenirken sıvılaşma analizleri de bilinen yöntem lerin dışında, yeni bir yaklaşımla enine ve boyuna sismik dalga, hızların dan yararlanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As well know tliat extensive damage occured during Burdur earthquake with magnitude 6,5 in 12.05.1971. According to making invent i.^ationo for this earthquake the soil ^rave rise to more damage rather than type of building construction. Between ilacılar and Yarı köy, sand craters occured due to loose sand and mud flow up. Those are indications which shows the soil liquefaction. Also, soft ground locations £nve ri3e to increosin,^ of innontiy. In this investigation, seismic intensities of /round layers were determined by moans of Medvodov'e relation and analysis of soil 1 iquefactioi were made by now appreache utili^in-c of lon---ititunal wave and shear wave velocities. II