Kira sözleşmesinin değişen koşullara uyarlanması
Adaptation of the lease agreement to changing conditions
  1. Tez No: 934267
  2. Yazar: OĞUZHAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Sözleşmenin değişen koşullara uyarlanması kurumu, 6098 sayılı TBK'nın 138. madde hükmünde kendisine yer bulan hukuki bir kurumdur. Bahsi geçen düzenleme, madde gerekçesinde de açıklandığı üzere, Alman borçlar hukuku sisteminde doğup gelişen işlem temeli (Geschäftsgrundlage) öğretisine dayanmaktadır. Taraflarca kurulan kira sözleşmeleri de mezkur genel düzenleme göz önünde bulundurulmak suretiyle değişen koşullara uyarlanacaktır. Buna göre bir kira sözleşmesinin kurulmasının ardından öngörülemeyecek nitelikte durum değişikliklerinin yaşanmış olması nedeniyle madde metninde yer alan şartların somut olayda birlikte gerçekleşmesi durumunda sözleşme hakim tarafından değişen koşullara uyarlanacaktır. Bu bağlamda, kaleme alınan işbu çalışmanın ilk bölümünde kira sözleşmesi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise sözleşmenin değişen koşullara uyarlanması kurumunun genel bir çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise kira sözleşmesinin değişen koşullara uyarlanması kurumu özel olarak inceleme kapsamına alınmış hem maddi hem de şekli hukuk bakımından kapsamlı bir incelemeye tabi tutulmuştur. Ortaya konulmuş olan çalışmayla birlikte gerek Türk borçlar hukuku öğretisinde gerekse de Türk hukuk uygulamasında kira sözleşmesinin değişen koşullara uyarlanması bakımından var olan soru işaretleri giderilmeye çalışılmış, bununla birlikte meseleye yeni ve taze bir bakış açısı kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institution of adapting contracts to changing circumstances is a legal mechanism enshrined in Article 138 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. As explicitly stated in the rationale of the article, this provision is rooted in the doctrine of the basis of the transaction (Geschäftsgrundlage), which originated and evolved within the German law of obligations. Lease agreements concluded between parties are also subject to adaptation under this general provision. Accordingly, if unforeseeable and extraordinary changes occur following the conclusion of a lease agreement, and the conditions set forth in the article are cumulatively satisfied in the specific case, the contract may be adapted to the changed circumstances by the court. In this regard, the first section of this study provides general information on lease agreements. The second section attempts to outline a general framework for the institution of adapting contracts to changed circumstances. The final section, which constitutes the third part of the study, specifically examines the institution of adapting lease agreements to changed circumstances through a comprehensive analysis from both substantive and procedural law perspectives. By addressing this topic, the study aims to resolve existing ambiguities in Turkish contract law doctrine and judicial practice concerning the adaptation of lease agreements to changed circumstances. Additionally, it aspires to offer a fresh and innovative perspective on this matter.