Aksu Çayı (Isparta) üzerinde belirlenen istasyonlarda mevcut baskın bakteri türlerinin ve antibiyotik direnç durumlarının tespiti
Detection of dominant bacterial species and antibiotic resistance status at determined stations on Aksu Stream (Isparta)
  1. Tez No: 934270
  2. Yazar: İLKER ÖZİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BAYRAK, DR. OĞUZHAN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta İli Aksu İlçesindeki Aksu Çayı üzerinde belirlenen istasyonlarda baskın tatlı su bakteri türleri tanımlanmış ve karakterize edilmiştir. Tatlı su ortamında bulunan bakteri topluluklarını kapsamlı bir şekilde analiz etmek için geleneksel mikrobiyolojik teknikler ile moleküler yöntemler kullanılmıştır. Araştırmada 3 adet istasyondan alınan tatlı su numuneleri incelenmiş olup 1 nolu istasyondan Acinetobacter johnsonii, Aeromonas sobria, 2 nolu istasyondan Lactococcus garvieae, Aeromonas sobria ve Pseudomonas sp., 3 nolu istasyondan Staphylococcus epidermidis, Enterobacter ludwigii, Pseudomonas sp., ve L. garvieae bakteri türleri tanımlanmıştır. Ek olarak teşhis edilen bakteri türlerinin antibiyotik direnç profilleri hem geleneksel hem de moleküler yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre izole edilen tüm bakteri türlerinin amoksisilin/klavulanik asit, streptomisin, kanamisin, gentamisin ve ampisiline karşı direnç gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca L. garvieae, S. epidermidis, E. ludwigii, Pseudomonas sp. bakterilerinde 'sul(1)' antibiyotik direnç geni saptanmıştır. Bu çalışma, tatlı su kaynaklarındaki mikrobiyal çeşitlilik ve antibiyotik direnci hakkında önemli bilgiler sunmanın yanı sarı moleküler teşhisin sürdürülebilir çevre yönetimi uygulamalarına dahil edilmesinin önemini de vurgulamakta olup elde edilen sonuçlar ekolojik riskleri ele almak ve tatlı su ekosistemlerinin sağlığını uzun vadede korumak için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dominant freshwater bacterial species were identified and characterized at designated stations on the Aksu Stream in the Aksu District of Isparta Province. Traditional microbiological techniques and molecular methods were used to comprehensively analyze the bacterial communities found in the freshwater environment. In the study, freshwater samples from 3 stations were analyzed. Acinetobacter johnsonii, Aeromonas sobria from station 1, Lactococcus garvieae, Aeromonas sobria and Pseudomonas sp. from station 2, Staphylococcus epidermidis, Enterobacter ludwigii, Pseudomonas sp.and , L. garvieae from station 3. In addition, antibiotic resistance profiles of the identified bacterial species were analyzed by both conventional and molecular methods. According to the results of the study, all isolated bacterial species showed resistance to amoxicillin/clavulanic acid, streptomycin, kanamycin, gentamicin and ampicillin. In addition, 'sul(1)' antibiotic resistance gene was detected in L. garvieae, S. epidermidis, E. ludwigii, Pseudomonas sp. bacteria. This study it provides important information on microbial diversity and antibiotic resistance in freshwater resources and highlights the importance of incorporating molecular diagnostics into sustainable environmental management practices. The results are important to address ecological risks and protect the health of freshwater ecosystems in the long term.