Klasik lineer regresyon üzerine bir çalışma
A study on classical linear regression
- Tez No: 934300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Lineer (Doğrusal) regresyon istatistiksel veri analizinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Lineer regresyon, doğrusal ve sürekli değişkenler için kullanılan bir yöntemdir. Bir bağımlı değişken ile bir ya da daha fazla bağımsız değişken arasındaki ilişki bir matematiksel model ile ifade edilmek istenebilir. Eğer söz konusu matematiksel model bir doğrusal fonksiyon ise bu modele Lineer Regresyon Modeli adı verilir. Bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin doğrusal olup olmadığı Serpme diyagramı ile görsel olarak belirlenebilir. Bir bağımlı ve bir bağımsız değişkenin yer aldığı lineer regresyon modeline Basit Lineer Regresyon Modeli, bir bağımlı ve birden fazla bağımsız değişkenin bulunduğu lineer regresyon modeline ise Çoklu Lineer Regresyon Modeli denir. Bu çalışmada, lineer regresyon modeli ve alt başlıkları sunulur.
Özet (Çeviri)
Linear regression is a frequently used method in statistical data analysis. Linear regression is a method used for linear and continuous variables. The relationship between a dependent variable and one or more independent variables may be expressed with a mathematical model. If the mathematical model in question is a linear function, this model is called Linear Regression Model.Whether the relationship between the dependent variable and the independent variables is linear or not can be determined visually with a scatter diagram. A linear regression model with one dependent and one independent variable is called Simple Linear Regression Model, and a linear regression model with one dependent and more than one independent variable is called Multiple Linear Regression Model. In this study, the linear regression model and its subheadings are presented.