Antropometrik özelliklerin çocukların yüzme performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Examine the effects of anthropometric characteristics on children's swimming performance
  1. Tez No: 934322
  2. Yazar: SERKAN AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, antropometrik özelliklerin çocukların yüzme performansı üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada örneklem grubu Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yüzme havuzunda haftada 3 gün düzenli olarak antrenmanlarına devam eden yaş ortalaması 11,1±0,87 yıl, boy uzunluğu (BU) ve vücut ağırlığı (VA) ortalamaları sırasıyla 1,43±0,05 m ve 41,10±4,07 kg olan 10 kız ve yaş ortalaması 10,9±0,99 yıl, BU ve VA ortalamaları sırasıyla 1,38±0,06 m 36,30±4,64 kg olan 10 erkek yüzücü olmak üzere toplam 20 lisanslı sporcu oluşturmuştur. Çalışmada sporcuların antropometrik ölçümleri (Kol Uzunluğu (KOU), Kulaç Uzunluğu (KU), El Uzunluğu (EU), El Genişliği (EG), Bacak Uzunluğu (BAU), Ayak Uzunluğu (AU), Ayak Genişliği (AG), Omuz Genişliği (OG), Bel Çevresi (BÇ)) yapılarak iki farklı yüzme stili (25 metre Serbest Stil Yüzme (25 m SSY) ve 25 metre Sırtüstü Stil Yüzme (25 m SUY)) yüzme performans değerleri ile ilişkisi analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanıldı. Elde edilen datanın Shapiro-Wilk Testi ile normallik dağılımlarına bakılmıştır. İstatistiksel analizlerde minimum ve maksimum, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuştur. Sporcuların 25 m yüzme performans değerleri ile seçilen antropometrik ölçümler arasında ilişki Pearson korelasyon testi ile gerçekleştirilmiştir. Kız ve erkek sporcular arasındaki ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi (Independent Samples t Test) kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of anthropometric characteristics on children's swimming performance. The sample group in the study consisted of 20 licensed athletes (10 girls and 10 boys) who continued their regular training 3 days a week at the swimming pool of Bingöl Youth and Sports Provincial Directorate. The average age of female athletes was 11.1±0.87 years, and the average height (H) and body weight (BW) were 1.43±0.05 m and 41.10±4.07 kg, respectively. The average age of male athletes was found to be 10.9±0.99 years, and the averages of BU and VA were 1.38±0.06 m and 36.30±4.64 kg, respectively. In the study, anthropometric measurements of the athletes (Arm Length (AL), Fathom Length (FaL), Hand Length (HL), Hand Width (HW), Leg Length (LL), Foot Length (FoL), Foot Width (FW), Shoulder Width ( SW), Waist Circumference (WC)) and its relationship with swimming performance values of two different swimming styles (25 meters Freestyle Swimming (25 m FSS) and 25 meters Backstroke Swimming (25 m BSS)) were analyzed. SPSS package program was used to evaluate the data. The normality distributions of the data obtained were examined with the Shapiro-Wilk Test. In statistical analysis, minimum and maximum, arithmetic mean and standard deviation values were found. The relationship between the athletes' 25 m swimming performance values and selected anthropometric measurements was carried out with the Pearson correlation test. Pairwise comparisons between male and female athletes were calculated using the Independent Samples t Test.