Yetişkin bireylerin romantik ilişki doyumlarının duygularını kabul etmelerine ve toplumsal cinsiyet rollerine göre incelenmesi
Examination of adult individuals' romantic relationship satisfaction according to emotional acceptence and gender roles
- Tez No: 934321
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerin romantik ilişki doyumları, duyguları kabul etmelerine, toplumsal cinsiyet rollerine, cinsiyetlerine, ilişki sürelerine ve yaşlarına göre incelenmiştir. Araştırma, betimsel bir araştırma olup, tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, romantik ilişki yaşayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Çalışma, uygun örnekleme ile belirlenen 356 kişilik bir örneklem grubuyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak için kullanılan araçlar“İlişki Doyum İndeksi 16 (İDİ-16)”,“Leahy Duyguları Kabullenme Ölçeği”,“ Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”dur. Yetişkin bireylerin romantik ilişki doyumlarının duyguları kabul etmelerine, toplumsal cinsiyet rollerine, cinsiyetlerine, ilişki sürelerine ve yaşlarına göre yordanıp yordanmadığı lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, duyguları kabul etme ve yaş romantik ilişki doyumunda etkili faktörler olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, romantic relationship satisfaction of adult individuals was analysed according to their acceptance of emotions, gender roles, gender, relationship duration and age. The research is a descriptive research and was conducted in the survey model. The study group of the research consists of adult individuals in romantic relationships. The study was conducted with a sample group of 356 people determined by convenience sampling. The tools used to collect data in the study were“Relationship Satisfaction Index 16”,“Leahy Emotional Schema Scale”,“Gender Roles Attitude Scale”and“Personal Information Form”prepared by the researcher. Logistic regression analysis was used to examine whether adult individuals' romantic relationship satisfaction was predicted by their acceptance of emotions, gender roles, gender, relationship duration, and age. As a result of the study, acceptance of emotions and age were determined as effective factors in romantic relationship satisfaction. The findings were discussed within the framework of the literature.