Ordu ilinde yayılış gösteren thymus praecox subsp. skorpılıı türünün salgı yapılarının belirlenmesi ve farklı kurutma yöntemlerinin bazı fizikokimyasal özellikleri üzerine etkisi
Determination of glandular structures of thymus praecox subsp. skorpilii species distributed in Ordu province and the effect of different drying methods on some physicochemical properties
- Tez No: 934327
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN, DOÇ. DR. IŞIL BARUTÇU MAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma ile Ordu bölgesinde yayılış gösteren Thymus praecox subsp. skorpilii (Velen.) Jalas türünün salgı yapılarının anatomik olarak incelenmesi, uçucu bileşen ve toplam fenolik miktarlarının belirlenmesi ve çeşitli kurutma tekniklerinin (gölgede kurutma, dondurarak kurutma, sıcak hava (50°C) ile kurutma ve mikrodalga (360, 600, 900 W) ile kurutma, uçucu bileşenler, toplam fenolik madde (TFM) ve renk parametreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bitkiler Çambaşı eskibağlak lokalitesinden generatif dönemlerinde toplanmıştır. Bitkilerin bir kısmı anatomik incelemeler için % 70'lik alkole konulmuştur. Thymus ülkemizde baharat olarak yaygın kullanılan bir bitkidir. İncelediğimiz kekik türünün ideal kurutma yönteminin seçilmesi, bitkinin korunması ve raf ömrünün uzatılması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca türün biyokimyasal içeriğinin yüksek olması alternatif tıpta, eczacılıkta, kozmetik sanayinde ve ekonomik açıdan iç ve dış ticaretteki önemini arttırmasında yardımcı olacaktır. Bu nedenle türün salgı yapılarının, uçucu bileşenlerinin ve en uygun kurutma yönteminin araştırılması oldukça önemlidir. Türde, 5'i örtü tüyü ve 5'i salgı tüyü olmak üzere toplamda on çeşit tüy bulunmaktadır. Salgı tüylerinin 3 tanesi kapitat, 2 tanesi peltat salgı tüyü şeklindedir. Bu tüyler, tek hücreli ya da çok hücreli olabilmektedir. Salgı türün kaliks kısmı diğer kısımlara göre çok sayıda örtü ve salgı tüylerine sahiptir. Mikrodalga ile kurutma yöntemi kurutma süresini diğer kurutma yöntemlerine kıyasla önemli düzeyde kısaltmıştır. Dondurarak ve mikrodalga ile kurutulmuş örneklerin L*, a*, ve b* renk parametreleri taze örnek ile benzer bulunmuştur. Sıcak hava ile ve gölgede kurutma işlemleri ise taze örneğe kıyasla önemli derecede yüksek a* ve düşük b* değerlerine neden olmuştur. Mikrodalga güç seviyesinin örneklerin renk parametreleri üzerine önemli bir etkisi gözlenmemiştir. Kurutulmuş örneklerin toplam fenolik madde değerleri 20.68 ile 37.31 mg GAE/g KM arasında değişmektedir. Dondurarak kurutma yöntemi en yüksek TFM değerini sağlamış, ardından 900 W güç seviyesinde mikrodalga kurutma yöntemi gelmiştir. TFM değerleri azalan mikrodalga güç seviyesi ile düşüş göstermiştir. Taze örnekte toplam 26, dondurarak kurutulmuş örnekte 27, gölgede, sıcak hava ve mikrodalga ile kurutulan örneklerde ise 28 uçucu organik bileşen tanımlanmıştır. Taze örnekte en fazla bulunan uçucu bileşenler sırası ile α-pinen (%15.63), 3-oktanon (%14.76) ve limonen (%13.47) olarak belirlenmiştir. Kurutulmuş örneklerde ise limonen (%19.87–49.36), βkaryofillen (%10.58–22.95) ve α-pinen (%7.37–18.04) ilk üç temel bileşen arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to anatomically examine the secretory structures, determine the amounts of volatile compounds and total phenolics, and investigate the effects of different drying methods (shade drying, freeze drying, hot air drying (50 °C), and microwave drying (360, 600, 900 W)) on the volatile compounds, total phenolic content (TPC), and color parameters of Thymus praecox subsp. skorpilii (Velen.) Jalas, a species distributed in the Ordu region. The plants were collected from relevant localities during their generative periods. Some of the plants were placed in 70% alcohol for anatomical examinations. Thymus (thyme) is a commonly used spice in our country. The selection of the ideal drying method for the studied thyme species is crucial for preserving the plant, and extending its shelf life. Additionally, the high biochemical content of this species enhances its value in alternative medicine, pharmacy, cosmetics industry, and its economic importance in both domestic and international trade. Therefore, researching the secretory structures, volatile compounds, and the most suitable drying method for the species is of great importance. In the species, there are a total of eight types of hairs, including 5 covering hairs and 4 secretory hairs. These hairs can be either unicellular or multicellular. The calyx part of the species has a significantly higher number of covering and secretory hairs compared to other parts. Microwave drying method considerably reduced the drying time compared to other drying methods. The L*, a*, and b* color parameters of the samples dried by freeze-drying and microwave drying were found to be similar to those of fresh sample. However, the hot air and shade drying processes resulted in significantly higher a* values and lower b* values compared to the fresh sample. No significant effect of microwave power levels on the color parameters of the samples was observed. The total phenolic content (TPC) values of the dried samples ranged from 20.68 to 37.31 mg GAE/g dry matter. The freeze-drying method provided the highest TPC value, followed by microwave drying at 900 W. The TPC values decreased with the decreasing microwave power level. A total of 26 volatile organic compounds were identified in the fresh sample, 27 in the freeze-dried sample, and 28 in the samples dried using shade, hot air, and microwave drying methods. The most abundant volatile compounds in the fresh sample were α-pinene (15.63%), 3- octanone (14.76%), and limonene (13.47%). In the dried samples, limonene (19.87– 49.36%), β-caryophyllene (10.58–22.95%), and α-pinene (7.37–18.04%) were the top three predominant compounds