PLC kullanılarak TDR ile tümleşik bir yüksek gerilim test cihazının tasarımı.
Design of a TDR integrated high voltage test equipment using PLC
  1. Tez No: 934334
  2. Yazar: RUFAT IBRAHIMZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DINDIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) tabanlı TDR (Zaman Alanı Reflektometresi) yöntemiyle çalışan bir taşınabilir yüksek gerilim kablo test ekipmanı tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan ekipman, özellikle yeraltı enerji kablolarında TDR yönteminden faydalanılarak arıza ve arıza yeri tespiti kullanımlarına uygun bir şekilde tasarlanmıştır. TDR yardımlı“Ark Yansıma Metodu”veya akustik yardımlı“Nokta Tespiti Metodu”ile çalışabilecek uyumluluktadır. TDR operasyonları için TDR modülü dokunmatik ekranında butonlar ve kablo karakteristiğinin detaylı incelenebilmesi için grafiksel bir arayüz mevcuttur. TDR modülü için gerekli operasyonlar genelde TDR modülü üzerindeki yazılımla sağlansa da, yüksek gerilim gerektiren işlemler ek güvenlik prosedürleri gerektirdiğinden PLC ile koordineli bir şekilde yapılmaktadır. Çalışmadaki prosesin yazılımı Delta ISPSoft programında Ladder (Merdiven) diyagramı kullanılarak oluşturulmuştur. Ekipmanın çalışması için gerekli tüm elektrik ve elektromekanik malzemeler özel olarak tasarlanmış tekerlekli bir pano içine monte edilmiş, güç kontrol ve yüksek gerilim içeren operasyonlarının PLC ile kurgulanarak güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi sağlanmıştır. PLC operasyonları için özellikle elektromekanik anahtar ve butonlar kullanılmıştır. Geliştirilen ekipman, harici 220V veya dahili 12V batarya sisteminden güç alarak çalışabilmektedir. PLC için gerekli 24VDC ve yüksek gerilim testleri için gerekli 12KVDC gerilimler DC-DC çevirici modüllerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a portable high-voltage cable testing device operating based on the Programmable Logic Controller (PLC)-assisted Time Domain Reflectometry (TDR) method has been designed. The designed equipment is specifically optimized for fault detection and fault location in underground power cables using the TDR method. It is compatible with the“Arc Reflection Method”supported by TDR or the acoustically assisted“Point Location Method.”The TDR module features a touch screen interface with buttons for operation and a graphical interface to enable detailed analysis of cable characteristics. While TDR operations are primarily managed by software embedded in the TDR module, processes requiring high-voltage applications are conducted in coordination with the PLC due to additional safety protocols. The software processes required for this study were developed using Delta ISPSoft and implemented with the Ladder Diagram programming language. All electrical and electromechanical components required for the system were mounted within a specially designed wheeled panel, allowing for secure execution of high-voltage operations through PLC coordination. PLC. Electromechanical switches and buttons were predominantly used for PLC operations. The developed equipment can operate using either an external 220V power source or an internal 12V battery system. Additionally, the 24VDC voltage required for the PLC and the 12KVDC voltage required for high-voltage testing were supplied through DC-DC converter modules.